За шест месеца три епидемии на труење со храна

Во последните шест месеца во Македонија имало три епидемии на труење со храна. Епидемиолозите очекуваат летово тој број да биде уште поголем.

За ваквата состојба РЗЗЗ ја обвинува Дирекцијата за храна, која наместо да бара да се испитува млекото, сладоледот, слатките, од нивната лабораторија барала да ги испитува исклучиво пијалаците.

„Отидовме во друга крајност, од немање дирекција во имање на една дирекција којашто ја монополизира улогата за контрола на безбедност на храната, сметајќи дека не само управната туку и стручната и надзорната контрола ќе биде исклучиво во нивна надлежност“, изјави Драган Горгов, директор на РЗЗЗ.

Дирекцијата за храна одбивала да праќа примероци од храна на испитување во РЗЗЗ, особено од малите домашни производители кои пласираат несигурната храна.

Наместо тоа, Дирекцијата праќала мостри од познати странски компании со докажан квалитет. Малите компании влегувале на мала врата.

За ова бил известен и министерот за здравство, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За шест месеца три епидемии на труење со храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: