РЗЗ ги советува пожарникарите

РЗЗ ги советува пожарникарите

Пожарникарите и волонтерите треба да почитуваат мерки на безбедност при гаснење пожари, при кои е најголема опасност од изгореници, смрт од електричен удар од подземните електрични линии, труење со јаглероден моноксид и друго. Ова се дел од препораките што вчера ги соопшти Републичкиот завод за здравстена заштита за безбедност на работниците и учесниците во гасењето пожари. Се препорачува задолжително носење заштитна, добро изолирана опрема, да не се стои и работи на места каде што има многу густ чад поради намалената видливост, бидејќи може да не се забележат електричните линии. Опасноста демне и од можноста за обновување на пожарот, гасовите што се создаваат во затворени простори, заморот.
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РЗЗ ги советува пожарникарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: