Словенечки вински витези во Македонија

Словенечки вински витези во Македонија

Словенечките вински витези пристигнаа во Македонија. Нивната посета на земјава се одржува во периодот од 14 до 18 мај годинава, а компанијата „Сковин“ е домаќин на витезите од Словенија. Станува збор за 47 личности, реномирани експерти, претставници на винарски визби и здруженија кои, предводени од конзулот Рецер Карл и придружувани од словенечки медиуми, престојуваат во Македонија, со цел поблиску да се запознаат со македонското винарство. Во таа насока, вчера во винарската визба „Сковин“ се одржа дегустација на македонски вина.

Инаку, посетата опфаќа разгледување на повеќе македонски винарски визби, проследени со низа вински дегустации. Планирана е и посета на историски споменици во Скопје, Битола и во Охрид.

Оваа пригода ќе биде искористена и за средба од највисоко ниво помеѓу македонските и словенечките витези. За синоќа беше предвидена и размена на искуства и подароци во седиштето на Македонскиот клуб, во ресторанот „Камник“. (И.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 402 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 467 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 185 | | | веќе видена

Извештајот за напредокот на земјава и на Албанија се очекува од 2 до 4 март, а идејата е Европската комисија да излезе со него кога сите земји-членки ќе бидат ...
сите 548 | | | веќе видена

Денеска објавените докази од ПИ Мерки за случајот „Рекет” недвосмислено говорат дека власта и врвот на СДСМ стојат зад целиот случај и дека рекетот бил ...
сите 428 | | | веќе видена

По донесувањето на Законот за јавно обвинителство, што беше поздравено од претставниците на меѓународната заедница, во домашната јавност остануваат поделени ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечки вински витези во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: