Словенечки вински витези во Македонија

Словенечки вински витези во Македонија

Словенечките вински витези пристигнаа во Македонија. Нивната посета на земјава се одржува во периодот од 14 до 18 мај годинава, а компанијата „Сковин“ е домаќин на витезите од Словенија. Станува збор за 47 личности, реномирани експерти, претставници на винарски визби и здруженија кои, предводени од конзулот Рецер Карл и придружувани од словенечки медиуми, престојуваат во Македонија, со цел поблиску да се запознаат со македонското винарство. Во таа насока, вчера во винарската визба „Сковин“ се одржа дегустација на македонски вина.

Инаку, посетата опфаќа разгледување на повеќе македонски винарски визби, проследени со низа вински дегустации. Планирана е и посета на историски споменици во Скопје, Битола и во Охрид.

Оваа пригода ќе биде искористена и за средба од највисоко ниво помеѓу македонските и словенечките витези. За синоќа беше предвидена и размена на искуства и подароци во седиштето на Македонскиот клуб, во ресторанот „Камник“. (И.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 128 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 120 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа ...
сите 90 | | | веќе видена

Иранските власти денескa соопштија дека сите 23 членови на екипажот на запленетиот британски танкер „Стена Имперо“ се на безбедно и во добро здравје. Тоа за ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечки вински витези во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: