„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“ од бугарскиот академик Александар Цанков е објавена во 1906 година. 100 години подоцна на македонски јазик ја објавија фондацијата „Рамковски“ и „Матица македонска“.

„Благодарение на ангажманот на оваа фондација, ние веќе презентираме и повеќе капитални историски дела поврзани со нашето минато и дела кои говорат за круцијални прашања за македонската историја, македонскиот бит и воопшто македонското опстојување“, изјави Раде Силјан, директор на „Матица македонска“.

Во предговорот на македонското издание Васил Тоциновски открива дека оваа книга денес не може да се најде во ниедна библиотека или архива во Бугарија, избришана е и од биографијата на Цанков.

„Најжестоко ги жигосува сите туѓи интереси и пропаганди кои, за жал, ниту до денес не останаа имуни на македонското име, на македонскиот непокор и би рекол на нашето македонствување“, рече Васил Тоциновски, приредувач на книгата.

„Да не заборавиме дека ниту еднаш Цанков ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 214 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 74 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: