„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“ од бугарскиот академик Александар Цанков е објавена во 1906 година. 100 години подоцна на македонски јазик ја објавија фондацијата „Рамковски“ и „Матица македонска“.

„Благодарение на ангажманот на оваа фондација, ние веќе презентираме и повеќе капитални историски дела поврзани со нашето минато и дела кои говорат за круцијални прашања за македонската историја, македонскиот бит и воопшто македонското опстојување“, изјави Раде Силјан, директор на „Матица македонска“.

Во предговорот на македонското издание Васил Тоциновски открива дека оваа книга денес не може да се најде во ниедна библиотека или архива во Бугарија, избришана е и од биографијата на Цанков.

„Најжестоко ги жигосува сите туѓи интереси и пропаганди кои, за жал, ниту до денес не останаа имуни на македонското име, на македонскиот непокор и би рекол на нашето македонствување“, рече Васил Тоциновски, приредувач на книгата.

„Да не заборавиме дека ниту еднаш Цанков ...
| | веќе видена | слични

Останато

На Јутјуб синоќа беа објавени делови од нови аудио снимки, за кои дел од медиумите тврдат дека на нив се слуша гласот на бизнисменот Орце Камчев. Тој е обвинет ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 586 | | | веќе видена

Сузбиена е криминална група а од слобода се лишени 12 лица . соопштија од министерството за надворешни работи. Како што информираат акцијата била насочена кон ...
сите 160 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 77 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието. Премиерот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 197 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: