Продолжува „спорната“ изградба на хидроцентрали во НП Маврово

Бернската Конвенција при Советот на Европа бара итно суспендирање за изградбата на сите хидроенергетски проекти во Националниот парк Маврово, Владата го продолжи рокот за градење на малите хидроелектрани Жировничка Река I и II, Јадовска и Рибничка Река. На седница одржана во декември минатата година, Владата одлучува на овие хидроелектрани да им го продолжи рокот за изградба и почеток на работење, во услови кога Бернската Конвенција и еколошките граѓански организации неколку години предупредуваат дека хидроенергетските проекти во Националниот парк Маврово ќе предизвикаат значителни штети во областите богати со биодиверзитет. „Продолжувањето на роковите за изградба и за почеток на работење е предвидено со одредбите на склучените договори, каде е предвидено во случаи кога концесионерите не успеале да ги завршат своите обврски, при што не е утврден нивен пропуст или неспособност“, велат од Владата. Александра Бујароска – еколошки правник од граѓанската организација „Фронт 21/42“, објаснува дека во Националниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ски центарот во стечај се враќа на сцената. Раководството ќе бара кривична одговорност за функционери од претходната власт за свесно уништување на проектот, пишува Дојче веле . „Станавме трн во око заради бизнисот со рудниците. Требаше да не нема, но за среќа издржавме и се спасивме“. Првиот човек на Ски центарот Кожуф Ангел Наков за Дојче веле ја открива шемата со која структури од претходната власт сакале да го спроведат сценариото за уништување на милионскиот проект. Шеста година откако тој и неговите партнери инвестирале 20 милиони евра во овој мега проект, ски центарот е оставен на немилост. Без функционален пристап, без услови за работа, без функција на сѐ она што во старт требаше да значи најголем ски центар во Југоисточна Европа. Како се случи мега милионскиот проект не само да запре, туку и да падне во стечај? „Се` почна во 2012 кога некој во државата реши да додели концесии за рудници на оваа планина. Некој да прави ископи и да бара злато и да ја уништи природата, а од Македонија да направи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прескапо би било гасоводот кој го сече сртот на Водно и уништува дел од зеленилото да се премести надвор од парк-шумата. Ова е генералниот став и на инвеститорот АД „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) и на проектантите на гасоводот до кој дојде „Макфакс“. За да се намалат штетите што би се направиле на шумата, и МЕР и проектантите предлагаат намалување на ширината на трасата. За да одговори на лавината обвинувања за нов масакр на белите дробови на градот, како што скопјани го доживуваат Водно, Владата минатата недела усвои заклучок со кој ги обврза Министерството за транспорт и врски, Град Скопје и АД „Македонски енергетски ресурси“ во најкраток можен рок да најдат заедничко прифатливо решение во однос на изградбата на магистралниот гасовод Скопје-Тетово-Гостивар кај потегот на Водно и во најкус можен рок да продолжи изградбата. Град Скопје во чија надлежност е парк-шумата Водно и од каде што се очекува најголема грижа за секој милиметар зеленило, административно одговара на прашањата какво решение ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 333 | | | веќе видена

Министерството за здравство, годинава, во Календарот за имунизација воведува две нови вакцини – вакцина против Рота вирусот и Пневмококна вакцина, соопшти ...
сите 267 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува „спорната“ изградба на хидроцентрали во НП Маврово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: