Земете здив:Свети Јован Крстител-Древено

Свети Јован Крстител-главна селска црква во селото Древено(Пробиштип),изградена при крајот на 18 век, а иконите биле изработени во текот на 19тиот, од Дичо Зограф и анонимни автори.Не е познато кога и од кого е восветена. Градбата е трикорабна и има правоаголна основа. Од западната и јужната страна е доградена припрата, која е пониска од градбата на црквата и е покриена со ќерамиди. Главниот влез се наоѓа од западната страна, додека од јужната страна има страничен влез. Над главниот влез има плоча на којашто е испишано името на црквата. На јужниот ѕид, веднаш над припратата има четири прозорци. Ѕидана е од кршен камен и малтер со полутркалезни сводови. Целата градба е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. На кровот на црквата, веднаш над влезната црква, е поставен крст. Камбанаријата е сместена зад црквата. Таа има квадратна основа и е изградена од камен. Во горниот дел е отворена од сите четири страни, каде што е сместено ѕвоното. Покриена е со лимен кров. Во дворот на црквата, непосредно од десната ...
| | веќе видена | слични

Свети Димитриј- гробјанска црква во Валандово, која се наоѓа над последните куќи во северозападниот дел на градот.Црквата е подигната во 1830 година. Градбата на црквата е трикорабна и со рамни тавани, при што на неговиот полукружен свод е насликана икона со платно со претставата на Исус Христос Седржител. Средишниот кораб на градбата ги надвишува страничните два, а црквата завршува со полукружна апсида на источната страна. Покривната конструкција е изградена на две води и е потрена на два реда од по четири симетрично поставени столбови. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има застаклена ниша со фреска на која е претставен Свети Димитриј. В оцрквата има стари икони кои потекнуваат од 17 тиот до 19 тиот век, изработени од непознати зографи, но и понови кои се од 20 тиот век. Сегашниот иконостас е изработен во 1988 година од црковниот уметник Мишко Милановиќ, со помош на двајца соработници, а е осветен на 7 април 1989 година од тогашниот митрополит на Повардарската епархија, г. Михаил. ...
| | веќе видена | слични

Свети Кирил и Методиј e православна црква која се наоѓа во Ресен. Црквата била изградена на крајот од 19. век и била осветена во август 1894 година. Нејзиното осветување послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на Ресенското советување. Советувањето се одржало во домот на првиот претседател на ВМОРО, д-р Христо Татарчев. На советувањето учествувале петнаесет делегати од сите делови на Македонија, кои за време на црковната церемонија се појавиле во свештенички одежди за да не бидат откриени од власта.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 190 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земете здив:Свети Јован Крстител-Древено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: