Вонредна состојба во Чиле поради снег

Властите во Чиле објавија вонредна состојба во повеќе области на југот на земјата поради силни врнежи на снег. Властите не успеваат да воспостават контакт со околу 20 илјади луѓе во руралните подрачја кои се останати без струја и дотур на продукти, а спасувачки екипи се обидуваат да ги пробијат патиштата и да им достават помош. До најзагрозените делови се патува само со хеликоптер, но и тоа го отежнува пепелта од неодамнешната вулканска ерупција.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 206 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 254 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство ...
сите 397 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вонредна состојба во Чиле поради снег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: