Пожар беснее во Валенсија

Најмалку две илјади луѓе се евакуирани од популарниот туристички шпански регион Валенсија каде беснее пожар кој се смета за најопасен во последните десет години. Голем облак на чад е се` што може да се види во третиот по големина град во Шпанија, а пожарот вчера продолжи да се шири.
| | веќе видена | слични

Шпанските пожарникари веќе со денови се борат со, како што велат, најлошиот шумски пожар што во последните 20 години ја зафатил шпанската провинција Валенсија. Недостигот од врнежи и екстремно високите температури создале идеални услови за ширење на огнената стихија. Пожарот избувнал во четвртокот и уште истиот ден уништил повеќе од 50.000 хектари шумско земјиште, создавајќи огромен облак од чад над Валенсија, третиот по големина град во Шпанија. Во текот на вчерашниот ден пожарникарите конечно постигнале напредок, а забележани се и повремени врнежи и забележителен пад на температурата. Во гасењето учествуваат дури 40 хеликоптери и канадери, а вчера од Валенсија стигнаа вестите за трагедијата во која двајца пилоти биле повредени, а еден сè уште се смета за исчезнат. При гасењето на пожарот се срушиле два хеликоптери. Потрагата по исчезнатиот пилот продолжува, а двајцата повредени за среќа се надвор животна опасност. Метеоролозите истакнуваат дека во текот на денешниот ден се очекува повторен пораст на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги негираше и наводите од службената белешка на УБК од објавеното решение за притвор за Кирил Божиновски, исто како и во ...
сите 308 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 252 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 469 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар беснее во Валенсија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: