Пари - Стари кавги за новиот род

На неколку дена пред почетокот на жетвата на пченицата, се уште не се знае откупната цена на лебното жито. Двете земјоделски здруженија - Федерацијата на фармери и Асоцијацијата на земјоделци - најавија дека нема да ја дадат пченицата за помалку од 15 денари за еден килограм. За мелничарите таа цена е превисока и бараат слободен увоз на лебно жито од регионот, а рестриктивни мерки за увоз на евтино српско брашно за да не го уништи нивното производство. И земјоделците и мелничарите не очекуваат несогласувањата за откупната цена на пченицата да го поскапат лебот затоа што државата уште во јули ќе интервенира со откуп на жито за стоковните резерви. - Не можеме да ја дадеме пченицата за помалку од 15 денари за еден килограм затоа што под таа цена би оделе на сопствена штета. Според најголемиот производител на жито, ЗК „Пелагонија“, ако се продаде пченицата по оваа цена, ќе се вратат трошоците за производство на пченица за оваа година, ќе има плати за вработените и ќе останат и пари за сеидбата в година - рече ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најголемиот производител на лебно жито во Македонија, Земјоделскиот комбинат Пелагонија, со задоцнување ќе ја почне годинешната жетва на пченицата поради зачестените врнежливи денови и непристапноста на теренот. Според агроекспертите пак, поголем застој во жетвените работи нема, бидејќи во тек е жетвата на јачменот, додека пак, жетвата на пченицата ќе почне кон крајот на идната седмица. “Мајските дождови придонесоа жетвата на пченицата да доцни. Сепак, на почетокот од идниот месец ќе вршиме интензивно собирање на лебното жито и очекуваме жетвата да почне најдоцна до 7. јули. Првичните прогнози упатуваат на солидни приноси кои ќе се движат меѓу 4-4,3 тони пченица по хектар“, вели Драги Петровски, генерален директор на ЗК Пелагонија. Во комбинатот со пченица се засадени околу 8.000 хектари, јачменот е застапен на 2.300 хектари, додека маслодајната репка е засеана на 1.500 хектари. Агроекспертите во ЗК Пелагонија очекуваат жетвата на јачменот да заврши до крајот на викендот, а просечните приноси се движат од ...
| | веќе видена | слични

Годинава жетвата на пченицата ќе почне со задоцнување поради честите врнежи и непристапноста на теренот, велат од земјоделскиот комбинат „Пелагонија“, кој е најголем производител на лебно жито во Македонија. Според агрономите, поголем застој во работите нема бидејќи е во тек жетвата на јачменот, додека, пак, жетвата на пченицата ќе почне кон крајот на следната седмица. - Мајските дождови придонесоа жетвата на пченицата да доцни. Сепак, на почетокот од идниот месец ќе вршиме интензивно собирање на лебното жито и очекуваме жетвата да почне најдоцна до 7 јули. Првичните прогнози упатуваат на солидни приноси, кои ќе се движат меѓу 4 и 4,3 тони пченица по хектар - изјави Драги Петровски, генерален директор на ЗК „Пелагонија“. Во ЗК „Пелагонија“ се засадени околу 8.000 хектари пченица, јачменот е застапен на 2.300 хектари, додека маслодајната репка е засеана на 1.500 хектари. Се очекува жетвата на јачменот да заврши до крајот на викендот, а просечните приноси се движат од три до четири тони по хектар во зависност ...
| | веќе видена | слични

На површините од земјоделскиот комбинат Вардар од Градско неделава почна жетвата на пченицата. Првите количества се предадени во Жито Вардар во Велес. Според податоците во подрачната единица на Министерството за земјоделство, годинава во поширокиот Велешки регион пченицата е застапена на околу 3.400 хектари. Како резултат на обилните пролетни дождови, првичните приноси кај лебното жито се одлични и се очекува богат род. Во полн ек е и жетвата на јачменот, кој во Велешко е застапен на околу 3.300 хектари. Приносите се движат од 2,8 до три тони од хектар. Во Велешко годинава се очекува да се собере род од околу 10.000 тони јачмен. Жетвата на јачменот се очекува да заврши до почетокот на јули, а на пченицата, ако временските услови бидат поволни, до крајот на јули или почетокот на август, информираат од подрачната единица на Министерството за земјоделство.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 182 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 152 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 73 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Стари кавги за новиот род

Од:
До кого (е-маил):
Порака: