Вината за починатите пациенти скриена во солидарна магла

Комисија за стручен надзор го испитува случајот, интерна комисија работи на решавање на проблемите, констатирани се ситни неправилности, телото на починатиот дадено на обдукција, лекарски грешки не постојат. Вака завршуваат речиси сите случаи на пациенти во болниците кои починале под сомнителни околности. Одговорност нема за никој, Министерството за здравство вообичаено вината ја префрла на пациентот што починал, а повеќето од обдукциите се уште не го виделе „светлото“ на денот. Заборавената стомачна газа во стомакот на пациентка на Гинеколошката клиника, за која подоцна лекарите, за да се спасат сами, и измислија дека е болна од рак, беровецот Душко Мамучевски, кој поради неколкудневно шетање по клиниките со отворена рана и сепса на почетокот на годината почина на Клиниката за урологија, неколку родилки што починаа во болници во внатрешноста на земјата. Ова се само дел од случаите за кои ланската година беа формирани комисии, но во брзо време случаите беа забошотени, а лекарите спасени. - Така ние ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа две последователни прес-конференции на кои што на медиумите се обратија портпаролите Димче Арсовски и ...
сите 287 | | | веќе видена

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на ...
сите 83 | | | веќе видена

Бавното движење на бурата е повеќе загрижувачкo, отколку нејзината сила, велат метеоролозите Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина. Јачината на ураганот ...
сите 153 | | | веќе видена

На автобуска постојка на булевар „Крсте Мисирков“ во Скопје вчера околу 13 часот 15-годишно момче од скопското село Арачиново, физички било нападнато од друг ...
сите 193 | | | веќе видена

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вината за починатите пациенти скриена во солидарна магла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: