Саудијците се прецениле, нафтата ќе поскапува

Од следната година поскапувањето на нафтата на светскиот пазар никако нема да може да се контролира, благодарејќи на тоа што Саудиска Арабија за 40 отсто ги преценила своите нафтени резерви, во обид да привлече нови инвестиции, откриваат документите од Викиликс, пишува британскиот весник „Гардијан“. Најголемиот светски извозник на сурова нафта ќе нема доволно резерви за да спречи ескалирање на цената на суровината, а Вашингтон треба сериозно да го сфати ова предупредување испратено од висок претставник на саудиската влада, стоело во тајниот документ од американската амбасада во Ријад. Според документот, кој датира од периодот меѓу 2007 и 2009 година, Садад ал Хусеини, геолог и поранешен шеф на истражувачкиот тим при нафтениот монопол Арамко, изјавил дека најрано во 2012 година глобалното производство на нафта ќе го достигне својот максимум, а во таков случај Арамко нема да може да го сопре покачувањето на глобалната цена на нафтата.
| | веќе видена | слични

Нафтените резерви на Саудиска Арабија најверојатно се многу преценети, како што е и преценето нејзиниот капацитет да продолжи со сегашното темпо на црпење нафта, се наведува во американски дипломатски документ од 2007 година, кој го објави веб-сајтот Викиликс Документот се повикува на изјави на Садад ал-Хусеини, кој бил одговорен за експлоатирање и производство на нафта во државната саудиска компанија „Арамко“. Според Ал-Хусеини, резервите на „Арамко“ се преценети за дури 300 милијарди барели, и тоа од шпекулативни извори. Тој оценил дека максимумот на вкупното производство ќе продолжи уште околу 15 години, што значи дека набргу по 2020 година тоа ќе почне да се намалува и тешко ќе може да се запре таквиот тренд. Според американската агенција за енергетска информација, Саудиска Арабија во 2010 година дневно произведувала околу 8,4 милиони барели сурова нафта и околу 1,8 милион барели природен гас. Но за извоз биле расположиви помалку, поради сé поголемата домашна побарувачка на овие енергетски агенси, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 198 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Саудијците се прецениле, нафтата ќе поскапува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: