Видео/Фото: Најголемата руска мистерија ќе ви ја замрзне крвта во вените!


Пред точно 55 години, девет искусни планинари го искинале својот шатор одвнатре и голи и боси го напуштиле логорот при температура од минус 30 степени. Подоцна биле пронајдени мртви, со необјасниви повреди на телата. Деновиве се одбележува годишнината на никогаш разјаснетата трагедија во која настрадале девет планинари на Урал. Тогашните советски власти заклучиле дека станувало збор за „несовладива природна сила“, но пристап до целото подрачје бил забранет три години.Групата била составена главно од студенти на Уралскиот политехнички факултет. Целта им била да се искачат на планината Отортен, што на јазикот на тамошното племе Манси значи „таму да не одиш“. Еден од планинарите после два дена се вратил дома поради болест, останатите, искусни планинари и скијачи, го продолжиле патот. Иако, на 12 февруари не се јавиле како што било договорено, потрага по нив тргнала дури на 20 февруари, а набрзо се вклучиле и војската и полицијата. Нивниот шатор бил пронајден на 26 февруари. Бил исечен со нож одвнатре и прекриен ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија Владимир Путин може некои работи да ги прокоментира така што на човек му „замрзнува крвта во вените“, рече портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј Песков во интервју за весникот „ Аргументи и факти ”. Во текот на интервјуто новинарот потсети дека на последната седница на Советот за култура дошло до дискусија за тоа дали е дозволиво да се користат пцости во јавниот медиумски простор. Путин тогаш на шега предложи на самиот состанок да почнат да пцујат. Новинарот го интересираше дали претседател барем приватно некогаш пцуе. Песков изјави дека на тоа прашање нема да одговори. Можам само да кажам дека, како и секој нормален маж тој, се разбира, може да го изрази својот негативен однос спрема некој човек или процес. И тоа така што ќе ви замрзне крвта во вените, додаде Песков.
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Владимир Путин, Димитриј Песков за весникот „Аргументи и факти“ откри неколку детали за рускиот претседател кои што досега не беа познати во јавноста. На прашањето дали некогаш го буди Путин доцна во ноќта, Песков откри дека секако тоа се случува кога се итни работи во прашање, но портпаролот на рускиот претседател исто така додаде „Фала му на Бога, тоа не се случува така често“. „Морате да разберете дека Путин обожува да работи, тој има свое сфаќање за времето. Обичниот човек работи и го чека петок, го чека викендот. Путин го нема тоа чувство, тој нема слободни денови“, изјави Песков кој што откри дека работниот ден во Кремљ трае до 22 или 23 часот навечер. На прашањето дали Путин некогаш употребува пцовки, Песков сепак одби да даде конкретен одговор. „Ќе останете без одговор на тоа прашање. Ќе кажам само дека како секој човек од крв и месо, тој знае да покаже негативен став за некого или за нешто. И тоа се случува така, што крвта ти замрзнува“, открива еден од најблиските соработници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во скопската полиција рано утрово, околу 2 часот по полноќ, бил пријавен пожар во близина на училиштето во скопското село Огњанци.Во пожарот гореле бали слама ...
сите 332 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 204 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 146 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видео/Фото: Најголемата руска мистерија ќе ви ја замрзне крвта во вените!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: