Чернобил, 28 години по катастрофалната несреќа!

Иако во моментов не е баш најдобро време да се посети Украина (имаат некои несогласувања кои треба да ги расчистат), наредната недела се навршуваат 28 години од Чернобилската катастрофа, која се смета за најлошата нуклеарна несреќа во историјата. Нивото на радиоактивност конечно се спушти до точка која дозволува посетители да направат обиколка на Чернобил, а ќе го видат ова. Туризмот е строго регулиран, а посетителите задолжително мора да поднесат формално барање. Доколку барањето за посета се прифати, посетителите добиват локален водич. Киев се напушта со туристичка група во 9 часот наутро, а пред да се влезе во озрачената зона со дијаметар од 30 километри околу нуклеарната централа, се застанува на контролен пункт. Бидејќи местото е уште опасно, секој посетител добива личен детектор за радиоактивност пред да продолжи понатаму. Нивото на радиоактивност кај реакторот 4 е уште високо, па на посетителите не им е дозволено да и се доближат на градбата. Катастрофата беше рангирана со ниво 7, а ниво 7 е ...
| | веќе видена | слични

Една баба продавала јаболка на пазар : - Ајде јаболка од Чернобил, ајде јаболка од Чернобил… Поминува некој човек и и вика: -Бабо, ти си луда бре, не викај така – кој ќе ти купи радиоактивни јаболка ? А бабата му вели: - Купуваат синко, купуваат, те свекрва за снаа, те снаа за свекрва.
| | веќе видена | слични

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески со лисици беше спроведен од затворот во Шутка до Кривичниот суд. Тој за време на рочиштето за случајот ...
сите 73 | | | веќе видена

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 61 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чернобил, 28 години по катастрофалната несреќа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: