Утврдување бременост

Изборот да се има дете е почеток на еден од најголемите животни предизвици, а периодот на бременоста е една од најдинамичните фази во животот на една жена. Паралелно со растот на бебето што го носи, жената претрпува постепена физичка трансформација на телото и е подложена на редица физиолошки адаптации кон плодот, кои не секогаш се пријатни. Покрај тоа, современата жена треба да се ин-формира и да ги познава фазите на бременоста, промените што настануваат во секоја од нив, да соработува со лекарот што ја води. Од неа се очекува да ги прис-пособи животниот стил и навиките за бременоста да биде здрава и да резултира со раѓање здраво дете. Низ историјата докторите го мереле времетраењето на бременоста од неколку точки кои ги сметале за соодветни: ден на последна мен-струација, овулација, фертилизација и хемиска детекција. Типичното траење е око-лу 40 недели ако за референтна точка се земе датумот на последната менструаци-ја. Традиционално овој период понатаму се дели на три еднакви периоди, односно тримесечја. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утврдување бременост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: