Утврдување бременост

Изборот да се има дете е почеток на еден од најголемите животни предизвици, а периодот на бременоста е една од најдинамичните фази во животот на една жена. Паралелно со растот на бебето што го носи, жената претрпува постепена физичка трансформација на телото и е подложена на редица физиолошки адаптации кон плодот, кои не секогаш се пријатни. Покрај тоа, современата жена треба да се ин-формира и да ги познава фазите на бременоста, промените што настануваат во секоја од нив, да соработува со лекарот што ја води. Од неа се очекува да ги прис-пособи животниот стил и навиките за бременоста да биде здрава и да резултира со раѓање здраво дете. Низ историјата докторите го мереле времетраењето на бременоста од неколку точки кои ги сметале за соодветни: ден на последна мен-струација, овулација, фертилизација и хемиска детекција. Типичното траење е око-лу 40 недели ако за референтна точка се земе датумот на последната менструаци-ја. Традиционално овој период понатаму се дели на три еднакви периоди, односно тримесечја. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ...
сите 335 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утврдување бременост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: