Вработени во катастарот решавале оставинска постапка на своја рака

Тројца вработени во Агенцијата за катастар на недвижности во Скопје заработија кривични пријави за злоупотреби на службената положба и овластување, информираа од МВР. Според истрагата на полицијата, тие се сомничат дека им ги повредиле правата на сопственост на две лица од Свети Николе, нанесувајќи им и парична штета од околу 400.000 денари. Полицијата во Свети Николе реши да побара кривичен прогон против скопјанецот С.Ѓ.В. (57), помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности - Скопје, како и неговите колеги Е.С. (45) од Kуманово - раководител на одделение и М.С. (50) од Скопје – помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности. Според МВР, тројцата осомничени го извршиле криминалот во периодот од 2009 до 2013 година. Тие, ако со заклучок на агенцијата биле задолжени да ги преземат сите дејства во постапката за решавање на предметот од 20.8.2007 година, а по поднесено барање од И.Н. за упис во имотен лист, кој на своја страна имал пресуди од Основниот суд во Свети Николе и од ...
| | веќе видена | слични

-Од тој момент, од 2006. година до денес можеме да видиме дека Централниот регистар во Doing Business извештајот од минатата година е на второ место во светот. Управата за јавни приходи, преку својата академија дава веќе консултантски приходи. Царинската управа е поврзана со европскиот систем за царинење иако Република Македонија не е членка на ЕУ. Агенцијата за Катастар на недвижности по Doing Business извештајот е на 17. место, лидери во Југоисточна Европа, потенцираше Трпески. Вели дека во 2006. година 56 осто од територијата на Македонија воопшто немаше Катастар, а луѓето воопшто не можеле да купуваат недвижности, додавајќи дека во местата каде што имало Катастар се чекало и по една година. Трпески потенцира дека во рамките на град Скопје имало само едно шалтерско место за целиот град. – За шест години се воспостави Катастар на целата територија на Македонија, а веќе од 2012. година на кој било дел во Македонија може да се купуваат, продаваат недвижнини, потенцира Трпески. Посочи дека Електронскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 297 | | | веќе видена

23 годишниот Енвер Тоска е полицаецот осомничен дека на свиреп начин го лиши од живот 36 годишниот Алил Бекир. Тоска е млад полицаец во Битола вработен пред ...
сите 157 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 122 | | | веќе видена

Метеоролозите во Америка истакнуваат дека дури сега доаѓа најтешкото по ураганот кој однесе 32 животи. Нивото на реките кое е покачено ќе доведе до големи ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вработени во катастарот решавале оставинска постапка на своја рака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: