Вработени во катастарот решавале оставинска постапка на своја рака

Тројца вработени во Агенцијата за катастар на недвижности во Скопје заработија кривични пријави за злоупотреби на службената положба и овластување, информираа од МВР. Според истрагата на полицијата, тие се сомничат дека им ги повредиле правата на сопственост на две лица од Свети Николе, нанесувајќи им и парична штета од околу 400.000 денари. Полицијата во Свети Николе реши да побара кривичен прогон против скопјанецот С.Ѓ.В. (57), помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности - Скопје, како и неговите колеги Е.С. (45) од Kуманово - раководител на одделение и М.С. (50) од Скопје – помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности. Според МВР, тројцата осомничени го извршиле криминалот во периодот од 2009 до 2013 година. Тие, ако со заклучок на агенцијата биле задолжени да ги преземат сите дејства во постапката за решавање на предметот од 20.8.2007 година, а по поднесено барање од И.Н. за упис во имотен лист, кој на своја страна имал пресуди од Основниот суд во Свети Николе и од ...
| | веќе видена | слични

-Од тој момент, од 2006. година до денес можеме да видиме дека Централниот регистар во Doing Business извештајот од минатата година е на второ место во светот. Управата за јавни приходи, преку својата академија дава веќе консултантски приходи. Царинската управа е поврзана со европскиот систем за царинење иако Република Македонија не е членка на ЕУ. Агенцијата за Катастар на недвижности по Doing Business извештајот е на 17. место, лидери во Југоисточна Европа, потенцираше Трпески. Вели дека во 2006. година 56 осто од територијата на Македонија воопшто немаше Катастар, а луѓето воопшто не можеле да купуваат недвижности, додавајќи дека во местата каде што имало Катастар се чекало и по една година. Трпески потенцира дека во рамките на град Скопје имало само едно шалтерско место за целиот град. – За шест години се воспостави Катастар на целата територија на Македонија, а веќе од 2012. година на кој било дел во Македонија може да се купуваат, продаваат недвижнини, потенцира Трпески. Посочи дека Електронскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вработени во катастарот решавале оставинска постапка на своја рака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: