Светскиот данок „Робин Худ“ се’ поизвесен

Се’ поизвесно е воведувањето на данокот на трансакции, за кој политичарите десет години се смееја, а сега го поддржуваат. Ако тој се воведе во целиот свет, тогаш годишно ќе се собираат од 100 до 150 милијарди евра. Таканаречениот данок на трансакции долго време важеше за неостварлива идеја на левичарите, кои сакаат да го подобрат светот. Во меѓувреме и самите шефови на држави и влади и ЕУ се за тоа. Данок на трансакции - тоа навистина не е убав израз. Приврзаниците на оваа идеја затоа зборуваат со поголемо задоволство за „данок против сиромаштија“ или за „данок Робин Худ“. Тоа звучи почовечки и помалку технички. Повеќе од десет години критичарите на глобализацијата се борат за воведување на таков данок. Меѓу нив е и Петер Вал од невладината организација „Светска економија, екологија и развој“ (ВЕЕД). Банкарите и политичарите десет години му се смееја. Нивниот аргумент беше дека оданочувањето на купопродажбата на хартии од вредност, акции и обврзници е чиста утопија. Ако се воведе тој данок во Германија, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светскиот данок „Робин Худ“ се’ поизвесен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: