Свет - Сирија и Турција се гледаат низ нишан

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја предупреди Сирија да ги повлече војниците што се распоредени покрај турската граница бидејќи нивното присуство таму дополнително ја влошува состојбата на бегалците и може да предизвика судири по границата со Турците. Таа додаде дека ситуацијата е тензична и дава сигнал за тревога. - Сириските трупи треба итно да ги прекинат нападите и провокациите во реонот. Распоредување војници во близина на турската граница ги открива намерите на Владата за репресии врз народот - нагласи таа. Сириската војска, која ги гони бегалците што се противници на режимот на претседателот Башар ал Асад, се наоѓаат на само половина километар од турската граница. Поради тоа, во Турција беше свикана итна средба на министерот за надворешни работи Ахмед Давутоглу, заменик-началникот на ГШ Аслан Ѓунер и шефот на разузнавачката служба Хакан Фидан. На седницата биле разгледани различни сценарија за реакции од турска страна во случај на грубо интервенирање на сириската армија против сириски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Сирија и Турција се гледаат низ нишан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: