Свет - Евреи краделе од Аушвиц

Брачна двојка од Израел е осудена на условна затворска и парична казна откако признала дека украла повеќе предмети од музејот на Аушвиц-Биркенау, пренесува МИА. Мажот и жената биле приведени на аеродромот крај Краков, пред да заминат за Израел, а во нивниот багаж биле пронајдени стари предмети, меѓу кои имало ножеви, ножици и лажици. Тие признале дека ги украле предметите додека биле во посета на музејот. Иако за кражба на историски предмети од музејот во Полска може да се добие казна и до десет години затвор, брачната двојка ќе биде вратена во Израел. Двајцата ќе добијат условна казна, но ќе мора да уплатат и донација за заштита на спомениците во музејот. Се уште е непознато на колкава сума ќе биде донацијата. Најтешкиот случај на кражба од Аушвиц се случи во 2009 година кога еден Швеѓанец и петмина Полјаци ја украдоа таблата со натписот, која стои на главната капија. Знакот подоцна е обновен и поставен на местото. Меѓу 1940 и 1945 година нацистите во логорот Аушвиц-Биркенау убија најмалку еден милион луѓе, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Евреи краделе од Аушвиц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: