Украдена трафостаница од од водната пумпа во Миравци

2 копии

Гевгелија – Водоснабдувањето во Миравци се одвива нормално, иако, непознати градци ја украле комплетната 160 киловолтната трафостаница од водната пумпа со која се снабдува со вода за пиење ова населено место, која веднаш беше заменета. Воопшто не станува збор за обична кражба, бидејќи трафостаницата тешка 900 килограми е симната од постаментот висок 6 метри, од пумпата која се наоѓа во непосредна близина на железничката пруга. Тоа несомнено укажува на фактот дека крадците трафостаницата морале да ја симнат со сајли и други помагала. Притоа, предизвикале штета од над 5.000 евра. Кражбата на трафостаницата веднаш е пријавена во Полициската станица во Гевгелија, која изврши увид и трага по крадците. Кражбата на трафостаницата ја запре работата на водната пумпа во Миравци, но не дојде до нарушување на водоснабдувањето во ова населено место. Од страна на општина Гевгелија веднаш е набавена нова трафостаница и по извршената замена во комуналното претпријатие во Миравци снабдувањето со вода за пиење во ова ...
| | веќе видена | слични

Исто како на филм, ама од оние научнофантастичните. Во Миравци, Гевгелија, украдена е трафостаница и тоа цела, вкупно тешка нешто помалку од еден тон - објави Ефакт. Ај што трафостаницата е тешка 900 килограми, таа е ставена на бетонски столб висок шест метри. Сепак, антихеројот успеал да ја собере и од таму. Очигледно имал голема потреба од струја. Трафостаницата е поставена за да работи водната пумпа којашто го опслужува со вода Миравци. Кој и да ја украл трафостаницата, дефинитвно има надчовечки моќи или пак, има камион со дигалка и голем тим на крадци, коишто морале да се служат со сајли и слични помагала, а имале и доволно време на располагање, бидејќи се работи за пообемен потфат. Сепак, ова е само лесен тренинг за Електрик Мен и дружината (или кој и да е оној што ја украл), бидејќи пред 5 години во Велешко беше украдена слична трафостаница, но од цели три тона. В.Н | бркај работа
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украдена трафостаница од од водната пумпа во Миравци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: