Студот, мраморен убиец над мојава душа

Јас, мост и студ, отелотворени во еден труп. Трупот на себе носи темносин капут, лицето свежо бричено, се ежи од болката која ја предизвикува конфликтот на јас и студот, жив сум! Студот ја наоѓа секоја дупка, ја пикира како територија која треба да се нападне, тој е како разбеснато удрено куче, кое во матењето на свеста од ударот заслепен од болката, напаѓа на сите страни! Студот навлегува и од местата каде што мајка ми го закрпи капутот, можеби за тоа се избегнуваат широките игли и рачното шиење денес?! Продира меѓу темносините копчиња, на овој стар капут, навлегува во моите пори, а за возврат ги постројува исправено моите влакненца како негови војници, спремни за марш. Како дете кое се радува на лизганица, се задржува на долината, почнувајќи од пршлените кај главата, одејки до пршлените на опашката. Студов се зафатил околу мене, како јас да сум прибржиште на целата негова љубов, замислете колку љубов има студот во себе, се зафаќа за секој. Не постои кај него конкуренција, постои чиста љубов. Тој е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студот, мраморен убиец над мојава душа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: