Студот, мраморен убиец над мојава душа

Јас, мост и студ, отелотворени во еден труп. Трупот на себе носи темносин капут, лицето свежо бричено, се ежи од болката која ја предизвикува конфликтот на јас и студот, жив сум! Студот ја наоѓа секоја дупка, ја пикира како територија која треба да се нападне, тој е како разбеснато удрено куче, кое во матењето на свеста од ударот заслепен од болката, напаѓа на сите страни! Студот навлегува и од местата каде што мајка ми го закрпи капутот, можеби за тоа се избегнуваат широките игли и рачното шиење денес?! Продира меѓу темносините копчиња, на овој стар капут, навлегува во моите пори, а за возврат ги постројува исправено моите влакненца како негови војници, спремни за марш. Како дете кое се радува на лизганица, се задржува на долината, почнувајќи од пршлените кај главата, одејки до пршлените на опашката. Студов се зафатил околу мене, како јас да сум прибржиште на целата негова љубов, замислете колку љубов има студот во себе, се зафаќа за секој. Не постои кај него конкуренција, постои чиста љубов. Тој е ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 306 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 206 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 292 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студот, мраморен убиец над мојава душа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: