Стратфор: Русија го губи влијанието врз Бугарија и врз Србија

12 копии

Стопирањето на проектот Јужен тек и кризата на рубљата се двата важни елементи кои го намалуваат влијанието на Русија врз Бугарија и врз Србија, се наведува во заклучокот на анализата на Стратфор. „Намалувањето на цената на нафтата и економските санкции доведоа до пад на вредноста на рубљата за 40 проценти од почетокот на 2014 година и двете балкански држави со традиционално силни врски со Русија ќе имаат потешкотии за изнаоѓање на финансии и трговски кредити“, прогнозира Стратфор. Стопирањето на проектот Јужен тек оневозможи и отворање на работни места во Бугарија и во Србија. Двете држави се во голема мера енергетски зависни од рускиот гас.
| | веќе видена | слични

Вести Шефот на албанската држава Бујар Нишани 2015 година ја почна со сосема нов имиџ - без мустаќи, по кои беше претпознатлив. Нишани (49) со избричани мустаќи првпат се појави во својата новогодишна честитка. Медиумите во Тирана нагласуваат дека бричењето на мустаќите на албанскиот претседател е само почеток на смената на неговиот политички имиџ. Тунис Хабиб Есид номиниран за нов премиер Поранешниот туниски министер за внатрешни работи Хабиб Есид (65), кој долго време извршуваше различни функции во режимот на диктаторот Зине Абедин Бен Али е номиниран за премиерската функција. Есид има рок од еден месец да ја состави новата влада. По „арапската пролет“, во која беше соборен Бен Али, во 2011 година, Есид во преодната влада ја извршуваше должноста министер за внатрешни работи. Екстремизам Бегалецот Христодулос Ксирос планирал терористиЧки напади Грчкиот ултралевичарски екстремист Христодулос Ксирос, кој во саботата беше повторно уапсен, планирал извршување терористички напади во Грција, пишуваат европските ...
| | веќе видена | слични

"Грчкиот ултралевичарски екстремист Христодулос Ксирос кој во саботата беше повторно уапсен, планирал извршување терористички напади во Грција, пишуваат европските медиуми, повикувајќи се на изјави нагрчките полициски и безбедносни власти. При претресот на неговата куќа, полицијатаоткрила оружје и муниција, како и планови и скици за оружени напади, меѓу кои и на затворот од каде побегна, за да ги ослободи затворениците. Претставник на безбедносните власти рекол дека се пронајдени осум автоматски пушки „Калашников“ гранати, три пиштоли, пригушувачи, како и муниција за оружјето и експлозив. Христодулос Ксирос е поранешен долгогодишенприпадник на екстремистичката организација „17 Ноември“ која оперираше во Грција во седумдесетите години на 20 век. "
| | веќе видена | слични

Останато

Апелираме до надлежните правни институции да ги истражат сите случаи во кој се инволвирани функсионери на ДУИ,почнувајќи од случајот ,,Маџар телеком” ,,Титаник ...
сите 944 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес-конференција соопшти дека денеска и официјално завршува обвинителската и политичката кариера на првиот ...
сите 482 | | | веќе видена

Oбвинитeлcтвoто во предиcтpaга ги поседувало снимките кои излегоа во јавноста за случајот „Рекет“, а дали тие ќе се користат како дoказ ќе одлучува Сyдcкиот ...
сите 131 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 189 | | | веќе видена

Нашиот состанок закажан за две недели, ќе го одложам за некое друго време, напиша претседателот на Твитер Претседателот на САД Доналд Трамп ја откажа ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стратфор: Русија го губи влијанието врз Бугарија и врз Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: