Спорт - Стојановски потпиша за Черкаси Мавпи

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски од следната сезона ќе настапува во украинскиот шампионат за екипата на Черкаси Мавпи. Стојановски потпиша едногодишен договор со Черкаси Мавпи и тоа на инсистирање на новиот тренер, поранешниот селектор на македонската репрезентација Јовица Арсиќ. Со потписот за украинскиот проволигаш, кој за следната сезона има високи амбиции кои досегаат до битката за титулата, пропадна можноста ексиграчот на Фени индустри да се пресели во Турција. Тој на почетокот на месецот беше на проба во Олин Едрене, на која ги задоволи вкусовите на челниците на екипата, но не сакаше да чека до август на официјализирање на договорот и токму затоа се одлучи да потпише за екипата на Черкаси Мавпи. Војдан Стојановски минатата сезона ја одигра во дресот на Фени индустри, со кој освои две титули, таа во БИБЛ и во домашниот шампионат, кога беше и прогласен за најкорисен играч во финалната серија со Работнички. Негов соиграч во Черкаси Мавпи ќе му биде Миљан Пуповиќ, кој дел од ланската сезона ...
| | веќе видена | слични

Најкорисниот играч во минатогодишното финале на Првата кошаркарска лига на Македонија, Војдан Стојановски, кариерата ќе ја продолжи во Черкаски Мавпи. Македонскиот репрезентативец, кој беше избран за МВП на финалната серија во домашното плејоф-финале, Војдан Стојановски, кариерата веројатно ќе ја продолжи во Украина, во тимот на Черкаски Мавпи. Доскорешниот член на Фени Индустри, кој беше еден од најзаслужните за триумфот во националното првенство и БИБЛ лигата, ја прифатил понудата за едногодишен договор од украинскиот прволигаш, завршувајќи ги шпекулациите дека може да продолжи во Турција. Потсетуваме, Војдан во минатиот период беше на проба во Олин, но не се договори со турскиот клуб. Украина не е непозната дестинација за македонските кошаркари, а во овој клуб своевремено играше Ѓорѓи Чековски, додека тренер беше нашиот поранешен селектор, Јовица Арсиќ. Токму по препорака на Арсиќ, Черкаски Мавпи го ангажираше Стојановски за наредната сезона, за исполнување на високите амбиции во националното првенство. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Стојановски потпиша за Черкаси Мавпи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: