Во Бугарија сиромашни 41,9 отсто

5 копии

Во Бугарија 41,9 отсто од населението се соочува со сериозни материјални проблеми, додека просекот на сиромашни во Европската Унија изнесува 8,1 отсто, пишуваат бугарските медиуми. Ситуацијата посебно се влошила последниве неколку години, стои во препораките на Советот на Европа за бугарската национална програма за реформи предвидени за оваа година. Според документот околу 66 отсто од старите лица се изложени на ризик да се соочат со сиромаштија. Во препораките на Советот се наведува дека Бугарија мора да преземе мерки за да ја зголеми способноста да им помогне на луѓето кои бараат работа, да им помогне на најсиромашните групи и да го зголеми капацитетот на јавната администрација, како и да ја зголеми ефикасноста за користење на ресурси, но и да отвори нови можности за инвестиции и раст на економијата. Од Брисел препорачуваат да се продолжи со пензиските реформи, растот на платите да се усогласи со растот на цените на производите, да се модернизираат службите за вработување, да им се помогне на младите со ...
| | веќе видена | слични

Речиси 41,9 отсто од државјаните на Бугарија се соочуваат со сериозни финсиски проблеми, додека пак просечната стапка на сиромаштија во ЕУ изнесува 8,1 отсто, пренесуваат медиумите во Бугарија. Последните податоци говорат дека околу 66 отсто од постарата популација во Бугарија живее на работ на сиромаштијата. Советот на Европа и препорачува на Бугарија да преземе мерки за ја зголемување на финансиската моќ на жителите. ЕУ и предлага на Бугарија да овозможи повеќе работни места во приватниот сектор, да се преземат мерки за зголемување на капацитетот на бугарската јавна администрација, зголемување на постоечките ресурси, спроведување на низа пензиски реформи, модернизација на агенциите за вработување и помош на младите луѓе во нивното образование.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во ЕУ, ама се по старо Во Бугарија околу 42 отсто од населението се соочува со сериозни материјални проблеми, додека просекот на сиромашните во земјите од ЕУ изнесува 8,1 процент. Ситуацијата посебно се влошила во текот на последните неколку години, се наведува во препораките на Советот на Европа упатени кон бугарската национална програма за реформи. Според документот на околу 66 отсто повозрасни луѓе им се заканува опасност да се соочат со сиромаштија. Во препораките на Советот на Европа се наведува дека Бугарија мора да преземе мерки за зголемување на способноста, да им се помогне на луѓето кои бараат работа, да им обезбеди помош на најсиромашните групи население, да се зголеми капацитетот на јавната администрација, ефикасноста во користењето ресурси, но и да се отворат нови можности за инвестиции и стопански раст. Од Брисел препорачуваат и да се продолжи со пензиските реформи, зголемувањето на платите во согласност со порастот на производството, модернизација на службите за вработување, помош за младите ...
| | веќе видена | слични

Во Бугарија една четвртина од населението се соочува со сериозни материјални проблеми, што ја прави оваа држава посиромашна од Македонија, каде 30,9 отсто од населението живее во сиромаштија. Инаку, во Европската унија просекот на сиромашно население е 8,1 отсто. Ситуацијата во Бугарија значително се влошила во последните неколку години, се наведува во препораката на Советот на Европа за бугарската национална програма за реформи за оваа година. Според документот, околу 66 отсто од старите лица се изложени на ризик да се соочат со сиромаштија. Во препораката на ЕУ се наведува дека Бугарија мора да преземе мерки за зголемување на способноста да им се помогне на луѓето кои бараат работа, да им се помогне на најсиромашните групи население, да се зголеми капацитетот на јавната администрација, да се зголеми ефикасноста на користењето на ресурсите, но и да се создадат нови можности за инвестиции и економски раст, пренесуваат бугарските медиуми. Од Брисел препорачуваат Бугарија да продолжи со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Бугарија сиромашни 41,9 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: