Средствата од меѓународен базар за училиштето за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“

Собраните финансиски средства од годинашниот „Добротворен меѓународен базар, кој се одржа во саботата, во Градскиот трговски центар (ГТЦ), по повод 1Јуни - Меѓународниот ден за заштита на правата на детето (кој е прогласен за посебен ден на децата од страна на УНИЦЕФ во 1925 година, на Светската конференција за благосостојба на децата одржана во Женева, Швајцарија), ќе бидат употребени во хуманитарни цели за училиштето за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ од Скопје. Kако што информираат од Градот, кој беше главен покровител на базарот годинава, на оваа манифестација годинава, како и во минатите години, на повеќе од 20 штанда, дипломатските претставништва во Република Македонија и други меѓународни организации промовираат и продаваат производи и сувенири од своите земји. На годинашниот базар, чиј организатор е здружението „Добредојде – Macedonia Welcome Centre“, на штандови презентираа производи од нивната држава амбасадите од Албанија, Велика Британија, Kина, Хрватска, Франција, Унгарија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 204 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средствата од меѓународен базар за училиштето за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: