Прекинат меѓународниот железнички сообраќај во Словенија и Хрватска


Словенечки железници потполно го сопреа меѓународниот сообраќај на граничните премини со Хрватска. Железничкиот сообраќај е во прекин и на граничните премини со Србија и Унгарија, објавија денеска Хрватски железници. По одлуката која е донесена заради вонредната ситуација со мигрантите, Словенечки железници воведе дополнителен превоз со автобуси, на релација со одредени дестинации со Хрватска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министрите за внатрешни работи на Србија и на Унгарија, Небојша Стефановиќ и Шандор Пинтер во неделата симболично отстранувајќи ја првата ограда повторно го отворија граничниот премин Хоргош 1 на српско-унгарската граница. Од пладне во неделата овој граничен премин е повторно отворен за патнички и товарен сообраќај, додека на преминот Хоргош 2 ќе се спроведуваат постапките во врска со мигрантите. Целта на отворањето на преминот Хоргош 1 е да се олесни патниот и товарен сообраќај меѓу двете земји, а Стефановиќ оцени дека приоритет ќе биде меѓународниот транзит, економската соработка и интересот на граѓаните на двете земји. Договорот следеше по посетата на унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сјарто на Белград, кога беше најавено дека министерствата за внатрешни работи ќе ги усогласат условите за отворање на граничните премини, кои беа затворени минатата седмица по судирите на мигрантите со унгарската полиција. Пинтер оцени дека „вонредните ситуации бараат и вонредни решенија“, како и дека притисокот ...
| | веќе видена | слични

Преминот требаше да биде затворен до крајот на месецот , но министрите за внатрешни на Унгарија и на Србија, по договорот меѓу двете влади, заедно го отворија и изјавија дека со тоа ќе се реши проблемот со транзитот на бегалците. Во исто време, не запира притисокот ниту на хрватско – словенечката граница. Од утрово кон Австрија од Хрватска се превезени со автобуси 3900 бегалци, а пред границата со Словенија на превоз чекаат уште околу 700 мигранти. Опозицискиот лидер , Томислав Карамарко на граничниот премин Товарник изјави дека состојбата е катастрофална и оти хрватската влада воопшто не успеала да се справи со напливот на мигранти . Железничкиот сообраќај и во Словенија и во Србија и во Унгарија е во целосен прекин. Утрово во водите на Медитеранот се удавија најмалку 13 мигранти, кога нивното бродче се судрило со ферибот во близина на турското крајбрежје. Бродчето на кое имало 46 мигранти , требало да стигне на грчкиот остров Лезбос. Меѓу загинатите се и четири деца. 
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прекинат меѓународниот железнички сообраќај во Словенија и Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: