Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп

Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп Секое десето претпријатие во Србија имало искуство со корупција, од што најчесто, а воедно и најмали износи, давале претставници на помали фирми. Имено, 10,2 насто од 1.750 испитани деловни субјекти од пет главни сектори на работење, какви што се преработувачката индустрија, градежништвото, трговијата на големо и мало, дале некаков подарок, дополнителни пари или направиле противуслуга на државни и јавни чиновници, покажало остажувањето на Републичкиот завод за статистика. Цел на анкетата за безбедноста и криминалот во деловото опкружување, која била спроведена на иницијатива на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал (UNODC), било да се соберат информации за обемот на корупцијата во државниот, односно јавниот секто низ искуство на деловните субјекти. „Фокусот на ова истражување беше на перцепцијата и искуството на деловните субјекти во користење на државно-јавниот сектор. За да се овозможи споредловост на резултатите од истражувањето, истиот прашалник и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 157 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 193 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк" и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 192 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: