Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп

Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп Секое десето претпријатие во Србија имало искуство со корупција, од што најчесто, а воедно и најмали износи, давале претставници на помали фирми. Имено, 10,2 насто од 1.750 испитани деловни субјекти од пет главни сектори на работење, какви што се преработувачката индустрија, градежништвото, трговијата на големо и мало, дале некаков подарок, дополнителни пари или направиле противуслуга на државни и јавни чиновници, покажало остажувањето на Републичкиот завод за статистика. Цел на анкетата за безбедноста и криминалот во деловото опкружување, која била спроведена на иницијатива на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал (UNODC), било да се соберат информации за обемот на корупцијата во државниот, односно јавниот секто низ искуство на деловните субјекти. „Фокусот на ова истражување беше на перцепцијата и искуството на деловните субјекти во користење на државно-јавниот сектор. За да се овозможи споредловост на резултатите од истражувањето, истиот прашалник и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: