Абидал: Болеста го промени мојот живот

Дефанзивецот на Барселона, Ерик Абидал даде трогателно интервју за шпанската клубска телевизија "Barca TV"... "Болеста го промени мојот живот" - признава францускиот дефанзивец. Пред два месеци Абидал беше опериран од тумор на црниот дроб, но веќе е целосно ангажиран на теренот. "Кога ти ќе се случи нешто слично, животот ти се менува. Сега мојот карактер, и погледот кон животот се сосема други. Се обидувам да уживам во секоја минута, во секој миг во Барселона" - порача 31-годишниот француски репрезентативец. "Остануваат уште две недели до финалето на Вембли. Потребно е да се врати формата. Кондиционите тренери ме познаваат добро, тоа е голема предност" - потенцраше Абидал.
| | веќе видена | слични

Ерик Абидал, 31-годишниот француски дефанзивец од редовите на Барселона, истакнува дека негова најголема победа во животот е успешното надминување на туморот на црниот дроб. По успешната операција, тој се врати на фудбалските терени и се надева дека ќе заигра и во финалето на Лигата на шампионите со Манчестер јунајтед на „Вембли“. Абидал на 17 март беше опериран од тумор на црниот дроб, а се врати на фудбалскиот терен само шест месеци по операцијата. - Кога ќе ви се случи вакво нешто, тогаш животот преку ноќ може да ви се промени. Сето тоа низ што поминав, мене навистина многу ме промени, пред се карактерно. Сега многу почесто одам на лекарски контроли. Овојпат причина беше туморот на црниот дроб, а веќе утре би можело да биде нешто друго - вели левиот бек на Каталонците. Францускиот репрезентативец истакнува дека негов сон е да заигра во големото финале од Лигата на шампионите, кое на 28 мај ќе се одигра на стадионот „Вембли“ во Лондон, со Манчестер јунајтед. Ако ја добие довербата од тренерот Гвардиола, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Абидал: Болеста го промени мојот живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: