Специјална награда „Жива“ за Музејот на македонската борба

12 копии

На овогодинешното доделување на наградите „Жива“ за најдобар музеј во словенските земји, жирито додели специјална награда за презентација на Музејот на македонската борба. Наградата која првпат се воведува годинава, е признание за иновативниот начин во презентацијата на музејските поставки. Музејот на македонската борба беше македонски кандидат за престижната награда најдобар музеј од словенските земји, која годинава се додели на 14 мај во Санкт Петербург, Русија. Доделувањето на наградите „Жива“ е во организација на меѓународната фондација Форум на словенски култури со седиште во Љубљана, Словенија, а на овогодинешните награди беа номинирани 14 музеи од десетина словенски земји. Добитник на наградата најдобар словенски музеј е Музејот на Лав Толстој од Русија. Музејот на македонската борба добива уште една потврда за современата презентација. Во 2012 година, на доделувањето на наградите на Европската музејска академија во Бурса, Турција, музејот доби специјално признание од жирито за „ентузијазмот и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Музејот на македонската борба доби специјална награда за презентација на годинашното доделување на наградите „Жива“ за најдобар музеј во словенските земји Наградата е воведена годинава и е признание за иновативниот начин во презентацијата на музејските поставки. Музејот на македонската борба беше македонски кандидат за престижната награда за најдобар музеј од словенските земји, која беше доделена вчера во Санкт Петербург, а наградата ја доби Музејот на Лав Толстој од Русија. За годинашните награди беа номинирани 14 музеи од десетина словенски земји. Доделувањето на наградите „Жива“ го организира меѓународната фондација Форум на словенски култури, со седиште во Љубљана.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 325 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 96 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Специјална награда „Жива“ за Музејот на македонската борба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: