Се појави собарката што го обвини Строс-Кан

Собарката на њујоршкиот хотел „Софител“ што го обвини поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доменик Строс-Кан за обид за силување и сексуално вознемирување, изјави за електронското издание на „Newsweek“, дека тој изгледал како „лудак“ што ја нападнал веднаш што влегла во собата. Собарката којашто потекнува од Гвинеја за Newsweek и за ABC News даде дозвола да биде објавен нејзиниот идентитет, и првпат јавно проговори за скандалот, откако на 14-ти мај ја поднесе тужбата против Строс-Кан, кога како што вели, излегол гол од бањата и ја принудил на орален секс. „Сакам правда. Сакам да оди во затвор. Сакам да знае дека постојат места каде не може да се користат парите и моќта кога ќе сториш нешто такви“, изјави 32-годишната Нафисатоу Диало. Даглас Виџдор, еден од нејзините адвокати, изјави дека неговата клиентка решила да излезе во јавноста за да покаже оти не е „пропадната уметница и проститутка“. Таа беше нападната и мисли дека е важно и нејзината страна од приказната да го добие ...
| | веќе видена | слични

Њујоршката собарка, која го обвини за обид за силување бившиот директор на ММФ Доминик Строс-Кан, првпат проговори за американските медиуми и дозволи да биде објавен нејзиниот идентитет Интервјуто со Диало ќе се појави во новиот број на „Њузвик“ Нафисату Диало (32) во интервјуто за „Њузвик“ нагласила дека Строс-Кан изгледал како лудак и ја нападнал веднаш штом влегла во неговата соба. - Сакам правда. Сакам тој да биде затворен. Сакам да знае дека има места на кои не може да ги искористи парите или моќта кога ќе направи нешто како ова - истакнала доселеничката од Гвинеја во друго интервју за американската телевизија Еј-би-си. Таа признала дека имало грешки во минатото, но дека тоа не треба да ги запре обвинителите во истрагата против Строс-Кан, кој по апсењето на њујоршкиот аеродром поднесе оставка на функцијата во ММФ. Диало посочила дека не сака да се појавува пред јавноста, но дека мора тоа да го стори за себе, за да ја каже вистината. Според неа, Строс-Кан се појавил гол кога ја отворила вратата од ...
| | веќе видена | слични

Собарката од хотелот во Њујорк, која го обвини поранешниот прв човек на ММФ, Доминик Строс-Кан за обид за силување во хотелскиот апартман, го даде своето прво интервју. Нафисатоу Дијало за магазинот „Њусвик“ изјави дека ја зборувала вистината за инцидентот што се случи на 14 мај. Потегот дојде откако властите размислуваат за тоа дали да ги отфрлат обвиненијата против него во услови на сомневања околу нејзиниот кредибилитет. Францускиот политичар (62), кој поднесе оставка на функцијата претседател на ММФ за да се брани себеси, жестоко ги отфрли сите обвиненија. Тој наведе дека она што се случило со Дијало било со обострана согласност, а неговите адвокати го опишаа интервјуто на собарката како „несоодветно“. Дијало за магазинот „Њусвик“ изјави: „Сакам тој да оди в затвор. Сакам да знае дека има некои места каде што не може да се користи моќта, не може да се користат парите“. Триесет и двегодишната имигрантка од Гвинеја за магазинот кажа дека била исплашена дека ќе ја загуби работата кога на крајот избегала ...
| | веќе видена | слични

Собарката Нафисату Диало од Гвинеја за Њузвик изјави дека Доминик Строс-Кан ја дочекал гол во собата и дека ја принудувал на орален секс Собарката која го обвини поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс-Кан, дека ја силувал, за прв пат по избивањето на скандалот во мај проговоре за медиумите. Нафисату Диало од Гвинеја за Њузвик изјави дека Строс-Кан на 14 мај ја дочекал гол во собата и дека ја принудувал на орален секс. "Поради него ме нарекуваат проститутка. Сакам да оди во затвор, а сакам и да сфати дека постојат некои ситуации во животот во кои не може да ја користи својата моќ и парите за да добие се што ќе посака", рекла собарката, додавајќи дека била исплашена и нервозна и дека во еден момент успеала да побегне од собата во луксузниот хотел на Менхетн. Адвокатите на поранешниот шеф на ММФ неодамна во јавноста изнесоа тврдења дека собарката само сакала да се стекне со слава и пари поради инцидентот и дека всушност сето тоа го има измислено. Доминик Строс-Кан и понатаму ги отфрла сите обвиненија врзани за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се појави собарката што го обвини Строс-Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: