Скопје - Се бара идеја за нови знаме и грб

Општина Аеродром распиша јавен конкурс за изработка на идејни решенија за нови грб и знаме. Сите заинтересирани кандидати своите решенија за изгледот на новите општински знаме и грб имаат можност да ги достават до Советот на Општината, најдоцна до петти јули, и тоа во печатена и во електронска форма. - При изработка на идејните решенија за грб и за знаме на општината, потребно е да се применуваат хералдичките и вексилолошките правила за креирање на грбот односно на знамето. Идејните решенија треба да бидат изработени со стилизиран приказ со употреба на симболи што произлегуваат од македонската историја, традиција, културно наследство, обележја, природни реткости, географски карактеристики како и други карактеристики на општина Аеродром - велат од Општина Аеродром. Конкурсот е отворен и за физички и за правни лица, а изборот ќе го изврши Комисијата за спроведување на постапката за утврдување грб и знаме на општина Аеродром. Наградата изнесува вкупно 150 илјади денари, односно поединечно за секој симбол по 75 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 85 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 130 | | | веќе видена

„На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што и носи добро на ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Се бара идеја за нови знаме и грб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: