Скопје - Се бара идеја за нови знаме и грб

Општина Аеродром распиша јавен конкурс за изработка на идејни решенија за нови грб и знаме. Сите заинтересирани кандидати своите решенија за изгледот на новите општински знаме и грб имаат можност да ги достават до Советот на Општината, најдоцна до петти јули, и тоа во печатена и во електронска форма. - При изработка на идејните решенија за грб и за знаме на општината, потребно е да се применуваат хералдичките и вексилолошките правила за креирање на грбот односно на знамето. Идејните решенија треба да бидат изработени со стилизиран приказ со употреба на симболи што произлегуваат од македонската историја, традиција, културно наследство, обележја, природни реткости, географски карактеристики како и други карактеристики на општина Аеродром - велат од Општина Аеродром. Конкурсот е отворен и за физички и за правни лица, а изборот ќе го изврши Комисијата за спроведување на постапката за утврдување грб и знаме на општина Аеродром. Наградата изнесува вкупно 150 илјади денари, односно поединечно за секој симбол по 75 ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 160 | | | веќе видена

На 12.12.2018 година во 02:00 часот било пријавено дека на булевар “Трета Македонска Бригада“ патничко моторно возило “Опел корса“ со скопски регистерски ...
сите 194 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 196 | | | веќе видена

Охрид, 12. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен ...
сите 217 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Се бара идеја за нови знаме и грб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: