Анкета: Христијани во Западна Европа се понетолерантни кон имигранти и малцинства отколку атеистите

4 копии

Христијани во Западна Свропа се помалку склони да прифатат имигранти и нехристијани отколку нерелигиозни луѓе – покажува анкета спроведена во 15 држави. Анкетата на „Пју“ нагласува дека христијаните, независно дали редовно одадт во црква или не, се понегативно настроени кон муслимани, евреи и мигранти отколку оние западноевропејци кои не се со определена религија.– Анкетираните сметаат дека имигрантите се чесни и работливи луѓе. Но, постои нејасен стереотип – антиимигрантскиот и антималцински однос е потипичен за оние западноевропејци кои се сметаат за христијани, наведуваат од Пју.Во анкетата извршена по телефон учествувале 24.600 луѓе од 15 држави.Во Велика Британија 45 отсто од христијаните кои редово практикуваат верски служби, и 47 отсто од оние кои не практикуваат се согласни со тврдењето дека „исламот е фундаментално неспоив со нашите вредности и култура“. Меѓу нерелигиозните Британци тој пртоцент е доста понизок – 30 отсто.Во Франција речиси три четвртини од практичните христијани (72 отсто) сметаат ...
| | веќе видена | слични

Недостатокот на сон е проблем со кој се соочува едно од три возрасни лица ширум светот, а една од причините за тоа е и економската загуба. Резултатите од истражување кои можат да се прочитаат во листата „Sleep“, која ја објавува универзитетот Оксфорд, покажуваат дека се повеќе возрасни лица се жалат на недоволна количина на сон. Истражувањето покажа дека е зголемен општиот процент на луѓе кои се жалат на недоволна количина на сон, а во претходни истражувања во Западните земји тој процент се движеше помеѓу 20 и 30 отсто. Помеѓу 33 и 45 отсто од возрасните луѓе во Австралија се жалат на недоволна количина на сон. По нив следуваат Американците со 35 отсто и Канаѓаните со 30 отсто. Бројот на луѓе кои немаат доволна количина на сон во Велика Британија е 37 отсто, во Сингапур 28, а во Франција 26 отсто. Недоволната количина на сон може да биде предизвикана и од економски последици, а научниците ги анализирале анкетите спроведени на оваа тема во земјите ширум светот, како и базата на податоци со кои располагаат. Во ...
| | веќе видена | слични

Подолгото спиење за време на викендите може да ги ублажи здравствените проблеми кои произлегуваат од недоволната количина на сон во работните денови, па дури и да го намали ризикот од прерана смрт, тврдат научниците. Истражување спроведено на повеќе од 38.000 возрасни луѓе укажа на повисокото ниво на морталитет меѓу младите и средновековни мажи кои спијат помалку од пет часа, но таа разлика исчезнува кај оние кои во текот на викендите успевале да го надополнат пропуштеното. Досега се направени многу истражувања во однос на недостатокот на сон и здравје, но разликата во траењето на сонот за време на работните денови и викендите, притоа често не се зема во предвид. Токму поради тоа, група на шведски научници од универзитет во Стокхолм се фокусираше токму на тој однос. Учесниците во истражувањето даваа податоци околу количината на сонот, а научниците ги следеа 13 години. Заклучено е дека лицата помлади од 65 години кои спиеле помалку од пет часа секој ден (вклучувајќи ги и викендите), имале 65 отсто поголемо ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 346 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 119 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета: Христијани во Западна Европа се понетолерантни кон имигранти и малцинства отколку атеистите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: