Хоророт во македонските казнено-поправни установи (ФОТО)

2 копии

Веќе подолго време неколку граѓански здруженија информираат за лошата состојба во казнено-поправните установи и нечовечките услови во кои осудениците ја одлежуваат предвидената казна, известува „Центар Њуз“. „Во установите се шири смрдеа која е неподнослива, средствата за хигиена се луксуз, а установите се погодно тло за ширење на бактерии и инфекции. Сликите кои ни се испратени до нашиот портал се како сцени од хорор филм на Хичкок, а го претставуваат секојдневието на осудениците. Извори блиски до затворениците тврдат дека постои поделба на затворениците на две категории, на оние кои што соработуваат со директорот и имаат секакви привилегии и на оние кои што одбиваат соработка со корумпираното раководство и се третирани во услови кои се далеку од нормални. Поради големата нечистотија, здравјето на затворениците е во критична состојба а медицинска нега воопшто не им се пружа иако е законски загарантирана“, пишува порталот. Целиот текст и фотографиите ОВДЕ .
| | веќе видена | слични

Веќе извесно време повеќе граѓански здрушенија нè информираат во врска со катастрофалната состојба во македонските затвори, пред сè нехуманите услови во кои што осудените лица ја одлежуваат својата казна. Повеќе не е никаква новост дека од казнено-поправните установи во Македонија се шири ужасна смрдеа, сретствата за хигиена се научна фантастика, а условите се благо речено како сцени од хорор филм, а сето ова пак е совршена подлога за ширење на најразлични бактерии и вируси. Инспириран од сето ова, порталот centarnews.net објави неколку фотографии кои што им биле испратени, а секоја од нив дефинитивно ќе ве потсети на барем некоја од сцените од хорор филмовите кои што сте ги гледале. Ова за жал е секојдневието со кое што се соочуваат осудениците. Сепак, ова очигледно не важи за сите, па извори блиски до осудениците тврдат дека постои и поделба помеѓу нив и тоа во две категории – оние кои што соработуваат со директорот и за возврат уживаат секакви привилегии но и такви кои што одбиваат соработка со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 94 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 255 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хоророт во македонските казнено-поправни установи (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: