Хоророт во македонските казнено-поправни установи (ФОТО)

2 копии

Веќе подолго време неколку граѓански здруженија информираат за лошата состојба во казнено-поправните установи и нечовечките услови во кои осудениците ја одлежуваат предвидената казна, известува „Центар Њуз“. „Во установите се шири смрдеа која е неподнослива, средствата за хигиена се луксуз, а установите се погодно тло за ширење на бактерии и инфекции. Сликите кои ни се испратени до нашиот портал се како сцени од хорор филм на Хичкок, а го претставуваат секојдневието на осудениците. Извори блиски до затворениците тврдат дека постои поделба на затворениците на две категории, на оние кои што соработуваат со директорот и имаат секакви привилегии и на оние кои што одбиваат соработка со корумпираното раководство и се третирани во услови кои се далеку од нормални. Поради големата нечистотија, здравјето на затворениците е во критична состојба а медицинска нега воопшто не им се пружа иако е законски загарантирана“, пишува порталот. Целиот текст и фотографиите ОВДЕ .
| | веќе видена | слични

Веќе извесно време повеќе граѓански здрушенија нè информираат во врска со катастрофалната состојба во македонските затвори, пред сè нехуманите услови во кои што осудените лица ја одлежуваат својата казна. Повеќе не е никаква новост дека од казнено-поправните установи во Македонија се шири ужасна смрдеа, сретствата за хигиена се научна фантастика, а условите се благо речено како сцени од хорор филм, а сето ова пак е совршена подлога за ширење на најразлични бактерии и вируси. Инспириран од сето ова, порталот centarnews.net објави неколку фотографии кои што им биле испратени, а секоја од нив дефинитивно ќе ве потсети на барем некоја од сцените од хорор филмовите кои што сте ги гледале. Ова за жал е секојдневието со кое што се соочуваат осудениците. Сепак, ова очигледно не важи за сите, па извори блиски до осудениците тврдат дека постои и поделба помеѓу нив и тоа во две категории – оние кои што соработуваат со директорот и за возврат уживаат секакви привилегии но и такви кои што одбиваат соработка со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хоророт во македонските казнено-поправни установи (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: