Културно-забавна - Истрага против „Гугл“

Федералната трговска комисија (ФТЦ) наскоро ќе ја почне досега најопсежната истрага против „Гугл“ поради неговата доминантна улога на пазарот на пребарување на интернет и поради местењето на прикажувањата на резултатите. Се очекува во наредните неколку дена да биде врачено барањето на ФТЦ за истрага. Иако тоа нема да биде прв таков случај против гигантот, се очекува да биде најголем досега и да ги опфати највредните дејности на компанијата - пребарувањето и електронското огласување. Досега сличните судски тужби претежно беа ограничени на аквизиции на други компании и евентуалниот монопол што „Гугл“ би го стекнал со нивното преземање. Целта на најновата истрага ќе биде да се утврди дали „Гугл“ ја злоупотребува својата доминантна позиција на интернет - наводно компанијата при пребарување на мрежата ги фаворизира своите страници (како „јутјуб“ или „гугл плејсес“) во однос на конкурентите. Не може да се претпостави како ќе влијае истрагата врз „Гугл“ и врз неговото дејствување, но досегашните случаи покажаа дека ...
| | веќе видена | слични

Американската Сојузна трговска комисија (ФТЦ) покрена антимонополски процес против интернет-гигантот Гугл. Раководството на Гугл досега повеќепати требаше да “положи сметки” за работењето на компанијата, пред се, за купување други фирми. Овојпат се работи за главниот сегмент на нејзиното работење кое го сочинуваат интернет-пребарувањата и рекламите. Главното прашање е дали Гугл ги пропагира сопствените интернет-страници и услуги како што се Јутјуб и Мапи, Купување и останатите. Тоа е невозможно да се знае без користење на класифициран алгоритам што компанијата го држи во тајност. Научникот Бен Еделман од Харвард, консултант на Мајкрософт, спроведе големо истражување чиишто резултати покажале дека сите интернет-пребарувачи се саморекламираат, но дека Гугл тоа го прави повеќе од останатите.
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Истрага против „Гугл“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: