Водачите од Источна Европа изразија поддршка за ЕУ

Додека со внимание го следат конфликтот во Украина, официјалните претставници велат дека очекуваат зацврстување на односите со Европската унија. Романскиот премиер Виктор Понта (во средината) го пречека грузискиот премиер Иракли Гарибашвили во Тулча, Романија. [frontpage.ge] Конфликтот поттикнат од Кремљ во источна Украина натера некои земји во источна Европа да го обноват и зацврстат интересот за формализирање на нивниот однос со Европската унија. Премиерите на Романија, Грузија, Молдавија, Чешката Република и Србија се состанаа неодамна во источна Романија да ја потврдат поддршката за членството во ЕУ и да разговараат околу настаните во Источното партнерство на ЕУ. Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили говореше за развојот на односите меѓу ЕУ и источноевропските партнери. „Ние, од своја страна, ја докажавме својата посветеност на европскиот пат со спроведувањето успешни реформи и модернизирањето на нашето општество во согласност со европските норми и стандарди. Остануваме цврсто на нашите заложби за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија ја повика денеска Европската унија да се воздржи од имплементирање на спогодбата за слободна трговија со Украина, додека не се преземат мерки за отстранување на ставувањата на Москва во врска со договорот. Рускиот министер за економски развој Алексеј Уљкаев предупреди по разговорите во Брисел со европскиот комесар за трговија Карел де Гухт и украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин, дека Москва ќе треба да ги преоцени своите царински норми со Украина, откако во сила ќе стапи спогодбата за асоцијација. - Стравувам дека нашите колеги целосно не ја разбираат сериозноста на проблемот, со кој се соочуваме, изјави Уљкаев, според кого од Спогодбата произлегле „ризични области“ за Русија. Инсистираме спогодбата за асоцијација меѓу Украина и ЕУ да не стапи во сила додека не бидат појаснети тие ризични области, изјави тој. Руските власти стравуваат дека Украина може да реизвезува во Русија стоки од ЕУ, со што ќе ги избегнува царините, воведени од Москва за заштита на сопственото производство.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Водачите од Источна Европа изразија поддршка за ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: