Разрешена мистерија стара 2 милениума

Пред речиси 2000 години, кинески "астрономи" (ако тогаш воопшто може да биле астрономи) воочиле невообичаена појава на небото и ја нарекле "ѕвезден гостин". 2 милениума подоцна, мистеријата е разрешена... Во 185 година од новата ера, кинески астрономи имале прилика да забележат необична појава на небото. Експлозија на за нив непознато небеско тело, направило вчудовидувачка глетка на небото, која траела 8 месеци. Тие ја нарекле "ѕвезден гостин", за да подоцна го добие името "супернова". Според модерните астрономи (од НАСА се разбира), ѕвездата која експлодирала имала големина отприлика колку и нашето сонце, а била одалечена околу 8000 светлосни години од земјата. Фотографијата е направена од НАСА, комбинирајќи погледи од 4 различни телескопи, за да ја долови сликата која пред речиси 2000 години ја создала експлозијата на ѕвездата која сега е именувана како RCW 86.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 104 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 148 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 92 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 170 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разрешена мистерија стара 2 милениума

Од:
До кого (е-маил):
Порака: