Влада: Нема институција која сака да ја затвори А1

Скопје - Владата излезе со реакција на соопштение на А1 телевизија. - Во врска со соопштението од А1 телевизија објавено вчера сметаме за потребно да ја информираме јавноста за следното: Во целост го отфрламе обвинувањето дека било која институција на власта има намера да ја затвори А1 телевизија. Единствена цел на надлежните институции е да ги спроведуваат законите за сите субјекти подеднакво, без разлика дали станува збор за медиум, трговска компанија, производствен погон или било каков друг субјект. Целокупната јавност изминатиот период беше активно информирана од страна на институциите, односно Управата за јавни приходи која ја води даночната постапка за следното: Фирмите од т.н. случај Перо Наков, а кои претежно вршат медиумска дејност се запознаени со секој даночен акт, како и со сите нивни права и обврски. Даночната постапка за овие фирми се води според правила кои се еднакви за сите. Сите акти, даноци се донесени и утврдени согласно Законот за даночна постапка и даночните прописи во Република ...
| | веќе видена | слични

Раководството на А1, кое е запознаено со точниот износ на даночните долгови, го доведува во заблуда уредувачкиот тим, новинарите на телевизијата и целокупната јавност, бидејќи на даночниот обврзник му се доставени сите даночни акти во кои е наведен износот на даночниот долг, за кои даноци должи, за кој период се однесува долгот..., а на негова волја е транспарентно, јасно и јавно да ги објави, за што УЈП не се противи, туку напротив, претпочита да се објават, се вели во вчерашното соопштение на Управата Раководството на А1 да објави колку, за какви даноци и за кој период должи телевизијата, сугерираат од Управата за јавни приходи. Од УЈП велат дека не само што не се противат, туку претпочитаат раководството да го направи тоа и веќе да не ги доведува во заблуда вработените во телевизијата и јавноста. - Жал ни е што раководството на А1, кое е запознаено со точниот износ на даночните долгови, го доведува во заблуда уредувачкиот тим, новинарите на телевизијата и целокупната јавност, бидејќи на даночниот обврзник ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Управата за јавни приходи реагира на соопштението од А1 Телевизија во кое се бара судските и владините органи да ги усогласат ставовите за неплатениот данок во двете одвоени постапки што се водат против Телевизијата. Од УЈП велат дека бројките се јасно истакнати во даночните решенија, а изјавите на А1 ги оценија како дволични. УЈП не лицитира со бројки, ниту има потреба да усогласува некакви ставови за износи на даночните обврзници. Бројките се јасно содржани во даночните акти и пријави за обврзникот. Жал ни е што раководството на “А1“, кое е запознато со точниот износ на даночните долгови, ги доведува во заблуда уредувачкиот тим, новинарите и целокупната јавност, бидејќи на даночниот обврзник му се доставени сите даночни акти во кои е наведен износот на даночниот долг, за кои даноци должи, за кој период се однесува долгот. УЈП не крои судбини, туку наплаќа данок. Мерките и активностите на даночната администрација исклучиво зависат од секој даночен обврзник, односно дали плаќа данок ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Нема институција која сака да ја затвори А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: