Првиот лезбиски бакнеж во историјата на американската воена морнарица (видео)


Мариса Гаета, подофицерка втора класа која минала на брод 80 денови стана првата жена во историјата на амерканската воена морнарица која јаво ја бакна својата свршеница Ситлалик Снел, подофицерка трета класа. Двојката се запознала во тренинг камп и ја криеле својата врска се до изминатиот септември, кога по долгогоддишна дискусија и официјално е отфрлена политиката „Не прашувај, не кажувај“ (Don''t Ask Don''t Tell) според која на лицата кои јавно ќе се изјаснат како хомосексуалците им беше забрането да се приклучат во војската. “Убаво е што можам да бидам она што сум“ – изјавила Гаета...
| | веќе видена | слични

„Се чувствувам добро, многу ми е мило што конечно можам да бидам тоа што сум“- изјави Мариса Гаета по бакнежот со нејзината девојка. Двојката се запознала во тренинг камп и ја криеле својата врска се до изминатиот септември, кога по долгогоддишна дискусија и официјално е отфрлена политиката „Не прашувај, не кажувај“ (Don''t Ask Don''t Tell) според која на лицата кои јавно ќе се изјаснат како хомосексуалците им беше забрането да се приклучат во војската. Изминатиот септември заврши политиката на „Не прашувај, не кажувај“ (Don''t Ask Don''t Tell) во американската војска, поточно во американската воена морнарица со што им се овозможи на Ситлалик Снел и Мариса Гаета јавно да ја презентираат својата врска пред телевизиските камери. Со претходното високо ниво на дискриминација на хомосексуалците во војската, лицата кои ќе се изјаснеа за својата сексуална определба им беше забрането да се приклучат кон војската, или пак за да бидат дел од неа требаше да молчат. Мариса е подофицерка – втора класа која по 80 денови ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ...
сите 378 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот лезбиски бакнеж во историјата на американската воена морнарица (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: