Продај куќа за да купиш терапија за леукемија

Лекот „гливек“, со кој во 21 век во светот се лекува хронична миелоична леукемија, во Македонија не е на позитивната листа, што ги доведува до питачки стап пациентите кои решиле да се борат со оваа болест. До гуша сум во долгови, ја продадов куќата за да можам да го набавам лекот кој живот ми значи. Вака својата трагична приказна ја раскажува 60-годишната Ленче Ливнич, која веќе две години боледува од хронична миелоична леукемија и едвај сврзува крај со крај за да ја набави неопходната терапија. Лекот „гливек“, кој им е неопходен на болните од леукемија, во македонските аптеки не се наоѓа на позитивната листа и пациентите кои имаат проблеми со оваа болест мора да платат 2.600 евра месечно за да преживеат. Според нив, надлежните институции само им ветуваат, а ништо не исполнуваат. - Јас сама на свој трошок го купувам лекот, но тоа финансиски не се издржува. Го набавувам секој месец од Германија, па морав да ја продадам куќата за да имам пари да го купам. Веќе две години како ми е установена оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продај куќа за да купиш терапија за леукемија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: