Свет - Белград бара решение, Приштина признавање

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека притисокот на меѓународната заедница немал никаков ефект на одлуката за апсење на Ратко Младиќ, па така нема да биде ефикасен ни во случајот за решавање на косовскиот проблем. Тадиќ на дебата и на предавањето во германската фондација „Фридрих Еберт“ истакна дека Белград се обидува да пронајде решение, додека Приштина трагајќи по решение сака да издејствува Србија имплицитно да ја признае независноста на Косово. - Не се работи за политичка игра, дали имплицитно се признава или не се признава независноста на Косово, туку се работи за тоа да се најде решение што е одржливо - истакна Тадиќ говорејќи на тема „Србија актер на регионално помирување и фактор на стабилност на Балканот“. Тој рече дека Србија очекува кандидатски статус за членство во Европската унија и наскоро потоа почеток на преговори за приклучување, но и дека нема да го менува ставот за непризнавање на самопрогласената независност на Косово. - Решавање на прашањето за Косово е од големо значење за двата ...
| | веќе видена | слични

Белград, 30 јуни – МИнистерот за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ денеска рече дека целта на преговорите со Приштина е подобрување на животот на Србите во Косово и не значат негово признавање. „Владата не смета дека овие преговори се потврда за независноста на Косово, туку сметаме дека тоа се интереси на Србите, а со тоа и на државата Србија“, изјави Богданович во Парламентот на Србија, одговарајќи на пратеничко прашање. Според него, круцијално прашање во преговорите е статусот и дека очекува по разговорите за технички прашања, Белград и Приштина да разговараат за тоа. /
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 86 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Белград бара решение, Приштина признавање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: