Правила на однесување кога сте поканети на средба во ресторан -1 дел

Во светот постојат одредени пишани и непишани правила за однесување. Секогаш е важно да ги знаете доколку сакате да оставите позитивен впечаток кај луѓето кои ве запознаваат за првпат. Денеска, ве запознаваме со сите норми на однесување и љубезни манири кои би требало да ги практикувате секогаш кога сте поканети на ручек или вечера или на бизнис средба во ресторан или кога вие организирате ваков тип на настан. Точност Секогаш бидете на време бидејќи никој не сака да чека. Доколку, сепак се случи да задоцнете, потрудете се да ја известите другата страна со телефонски повик или смс порака. Имајте на ум дека никогаш не знаете во кој момент можете да се соочите со сообраќајен метеж или градежни работи на патот. Доколку треба да одите на интревју, секогаш трудете се да пристегнете 10 до 15 минути пред закажаното време. Поздравување и запознавање Кога ќе се сретнете со некого би требало да станете доколку седите, да се насмевнете и да го потенцирате името на оној кој го запознавате во поздравот. Правилното ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Правила на однесување кога сте поканети на средба во ресторан -1 дел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: