Живот, смрт, секс, болест, одберете вие?!

-Оној кој веруваше на афектот „Мирисот е тој што ја донесе опасноста таа вечер, мирисот од неизмиени заби и утроба полна со црви, колку време мирисот опстојуваше во тие шкртања од забите?! Се плашев, не од утробата, не од мирисот, не од неа... се плашев од себе, тој мирис доаѓаше од моите заби, тие црви ја параа мојата утроба, има нешто гнило во ова. Таа е на неколку стапки од мене, но е далеку, моите демони ја однесоа нејзината душа, нејзините бели штиркани кошули веќе омекнале од нејзината крв. Чудесен состав имаше нејзината крв, успеа да ја однесе цврстината од нејзината кошула. Не се гадев од помислата дека ја убив, напротив бев среќен, веќе одамна требаше да се случи ова. “- ова не се мои мисли кои случајно поминале низ глава, ова не е цитат од писател, ова не му се случи на друг. Јас удобно седам во мојата фотелја, за ова што ви зборував се случи пред неполн час, јас сум горд на своето дело. Знам дека ве збунив, време е да почнам од некаде, најдобро е од почеток... Развратниот живот не е ...
| | веќе видена | слични

Тој беше грешка. Не обична грешка на која како што минуваат деновите ќе се сетиш со некоја бледа насмевка или срцето ќе ти затрепери кога ќе помислиш на него. Мислам на грешка со едно големо, зaдебелено и потцртано Г . И приказната што требаше да се раскаже? Чекај, зарем мора да има и некоја приказна? -Веѓите се свиени, но сепак мирно посегнувам по чашата вино. Длабоко издишувам, како да се спремам за некоја напорна работа. Иако, раскажувањето за него и е напорна работа. Па, зарем не треба да се има приказна? Добро, од кога мора да почитуваат нормите за раскажување? Или ова е некое ново правило? -Бледо гледам во странецот спроти мене. Отсутно зјапа во мене, како да сум ја кажала најнелогичната работа на светот.-Е, добро де. Па и не е дека некоја приказна. -Пивнувам една голтка од Шардонето и седнувам на белата столица во собата, прекрстувајќи ги нозете како по обичај. Ајде, де. Како се запознавте? Зарем од таму почнуваат приказните?Добро, добро...- Реагирам на остриот поглед што го добивам.- Па, знаеш ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 105 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 72 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Живот, смрт, секс, болест, одберете вие?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: