Живот, смрт, секс, болест, одберете вие?!

-Оној кој веруваше на афектот „Мирисот е тој што ја донесе опасноста таа вечер, мирисот од неизмиени заби и утроба полна со црви, колку време мирисот опстојуваше во тие шкртања од забите?! Се плашев, не од утробата, не од мирисот, не од неа... се плашев од себе, тој мирис доаѓаше од моите заби, тие црви ја параа мојата утроба, има нешто гнило во ова. Таа е на неколку стапки од мене, но е далеку, моите демони ја однесоа нејзината душа, нејзините бели штиркани кошули веќе омекнале од нејзината крв. Чудесен состав имаше нејзината крв, успеа да ја однесе цврстината од нејзината кошула. Не се гадев од помислата дека ја убив, напротив бев среќен, веќе одамна требаше да се случи ова. “- ова не се мои мисли кои случајно поминале низ глава, ова не е цитат од писател, ова не му се случи на друг. Јас удобно седам во мојата фотелја, за ова што ви зборував се случи пред неполн час, јас сум горд на своето дело. Знам дека ве збунив, време е да почнам од некаде, најдобро е од почеток... Развратниот живот не е ...
| | веќе видена | слични

Тој беше грешка. Не обична грешка на која како што минуваат деновите ќе се сетиш со некоја бледа насмевка или срцето ќе ти затрепери кога ќе помислиш на него. Мислам на грешка со едно големо, зaдебелено и потцртано Г . И приказната што требаше да се раскаже? Чекај, зарем мора да има и некоја приказна? -Веѓите се свиени, но сепак мирно посегнувам по чашата вино. Длабоко издишувам, како да се спремам за некоја напорна работа. Иако, раскажувањето за него и е напорна работа. Па, зарем не треба да се има приказна? Добро, од кога мора да почитуваат нормите за раскажување? Или ова е некое ново правило? -Бледо гледам во странецот спроти мене. Отсутно зјапа во мене, како да сум ја кажала најнелогичната работа на светот.-Е, добро де. Па и не е дека некоја приказна. -Пивнувам една голтка од Шардонето и седнувам на белата столица во собата, прекрстувајќи ги нозете како по обичај. Ајде, де. Како се запознавте? Зарем од таму почнуваат приказните?Добро, добро...- Реагирам на остриот поглед што го добивам.- Па, знаеш ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Живот, смрт, секс, болест, одберете вие?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: