Полска истражува постоење на затвор на ЦИА на нејзина територија

Полска истражува постоење на затвор на ЦИА на нејзина територија Полското овинителство отрвори истрага по тврдењата дека американската Централна разузнувачка служба (CIA) имала таен затвор во шума во Полска, по наводите во печат за постоење на „црна локација“. Активистите за заштита на човековите права со години тврдат декја Полска и дозволила на ЦИА да ја користи локацијата во североисточниот дел на земјата за приведување и испрашување лица осомничени дека се лидери на Ал Каеда. „Вашингтон Пост“ ги цитираа поранешните офицери на ЦИА, кои рекле дека агенцијата ѝ платила 15 милиони долари на полската разузнувачка служба во 2003 година за користење на еден центар за обука како затвор и дека парите им биле доставени во две картонски кутии. Пјотр Космати, портпарол на обвинителството во Краков, кое ја води истрагата, изјави дека е можно во новинскиот текст да има докази во врска со овој случај. „За време на истрагата ќе го анализираме написот од „Вашингтон Пост“ и ќе го вклучиме во нашата истрага“, вели ...
| | веќе видена | слични

Американските власти и платиле 15 милиони долари на Полска за изградба на таен затвор на нејзина територија, соопштија американски медиуми, повикувајќи се на изјава на поранешен соработник во специјалните служби чие што име не е објавено, пишува „Гласот на Русија“. Според исказите на новинари, САД и Полска потпишале договор според кој Американците може да изградат таен затвор за осомничените за тероризам, во селото Старе Кејкути. Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) им платила на полските власти 15 милиони долари за да на полска територија постави таен затвор за осомничените за тероризам, објави „Вашингтон пост“. Парите на Варшава ~ биле доставени преку дипломатска пошта на почетокот од 2003 година. Се претпоставува дека ЦИА имала таен затвор во Полска во периодот од 2002 до 2003 година. Наводно, странски затвореници во затворскиот центар биле измачувани како дел од глобалната војна на Америка против тероризмот. Според весникот, по нападите на 11 септември 2001 година ЦИА изнајмила вила на полското разузнавање во близина на село Старе Kејкути во северниот дел на земјата. Првите осомничени за поврзаност со Ал каеда биле донесени во вилата на 5 декември 2002 година. Пристапот на полицајците до вилата бил забранет. Со американскиот таен затвор раководел Мајкл Сили. Затворот бил затворен во септември 2003 година, а затворениците биле преместени во други објекти на ЦИА во Романија и во Мароко. „Вашингтон пост“ посочува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полска истражува постоење на затвор на ЦИА на нејзина територија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: