Певец отиде под стечај

Основниот суд во Бањалука вчера започна стечајна постапка над компанијата Певец во Бањалука.Во соопштението од основниот суд како што пренесуваат бањалучките медиуми, се наведува дека е одредена привремена мерка за забрана на стечајниот должник без согласност ан стечајниот управник да располага со движниот и недвижниот имот на компанијата.Судот во Бањалука ја донесе оваа одлука откако минатат недела беше покрената стечајна постапка и во Певец во Бјеловар.Певец на работниците им должи три плати и уплата за даноци и придонеси, а долгот кон добавувачите е намален преку компензации.Директорот на белградскиот Певец, Драган Малиновиќ смета дека тој трговски центар нема да отиде во стечај, бидејќи на 28 декември ќе почне да преговара со најголемиот доверител ОТП Банка во Србија за реконструирање на долгот на Певец.Певец на македонскиот пазар е присутен од 2008 година и има само еден трговски центар во Гостивар.(Тотал)
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Певец отиде под стечај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: