Петрески: Нека платат комуналии па нека прават „Охрид 2014“

Охридскиот градоначалник Александар Петрески и постави услов на владата - доколку во најкус можен рок не бидат уплатени еден милион евра за Светиклиментовиот универзитет, ќе руши на Плаошник. Петрески вели дека половина година откако премиерот Никола Груевски го означил почетокот на градбата на вознобновениот Светиклиментов универзитет, парите за комуналии се уште не легнале на сметката на општината, а дека државата само обезбедила корисничко право врз просторот, но не и локациски услови. - Ако во државниот буџет има 20 милиони евра за спомениците во Скопје, ќе се најде и еден милион евра за Охрид. Во спротивно, објектот нема да добие дозвола за градба - истакна Петрески, кој додаде дека на светото место на Климент се подига најголемата дивоградба. Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство, е изненаден од изјавата на Петрески дека станува збор за дивоградба, и објасни дека очекувал оти Охрид ќе го ослободи универзитетот од комуналии, со оглед на тоа што станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 96 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 130 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петрески: Нека платат комуналии па нека прават „Охрид 2014“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: