Петрески: Нека платат комуналии па нека прават „Охрид 2014“

Охридскиот градоначалник Александар Петрески и постави услов на владата - доколку во најкус можен рок не бидат уплатени еден милион евра за Светиклиментовиот универзитет, ќе руши на Плаошник. Петрески вели дека половина година откако премиерот Никола Груевски го означил почетокот на градбата на вознобновениот Светиклиментов универзитет, парите за комуналии се уште не легнале на сметката на општината, а дека државата само обезбедила корисничко право врз просторот, но не и локациски услови. - Ако во државниот буџет има 20 милиони евра за спомениците во Скопје, ќе се најде и еден милион евра за Охрид. Во спротивно, објектот нема да добие дозвола за градба - истакна Петрески, кој додаде дека на светото место на Климент се подига најголемата дивоградба. Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство, е изненаден од изјавата на Петрески дека станува збор за дивоградба, и објасни дека очекувал оти Охрид ќе го ослободи универзитетот од комуналии, со оглед на тоа што станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го повторил ставот дека неговата партија не ...
сите 265 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петрески: Нека платат комуналии па нека прават „Охрид 2014“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: