Пари - Кредитите ќе станат изгор, Владата помалку да троши

Новото задолжување на државата на меѓународниот пазар со издавање еврообврзница, кое го најави министерот за финансии Зоран Ставрески, веројатно ќе значи кредит со висока камата. Ефектите на Грција во еврозоната стануваат се понегативни, со што се влошуваат условите на меѓународниот пазар на капитал. Поради тоа, порачува универзитетскиот професор Трајко Славески, кој му беше и претходник на Ставрески, државата ќе мора да размислува за намалување на буџетскиот дефицит, односно станува се поневозможно да се финансира разликата меѓу приходите и трошоците што се прават од Буџетот. Според Славески, банкротот на Грција е неминовен, а тоа може да доведе до сериозна рецесија во еврозоната. у Што се може да очекуваме како прелевање на грчката криза во Македонија? - Ефектите врз Република Македонија, во секој случај, се неповолни. Дури и сега размената, односно нашиот извоз, бележи пад, грчките инвеститори постепено ќе ја губат својата моќ и интерес за ширење на инвестициите. Опаѓаат приходите од туризмот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Кредитите ќе станат изгор, Владата помалку да троши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: