Пари - И со свој отказ на листата на невработени

Уставниот суд ја укина законската одредба според која работниците што доброволно дале отказ од работа, не можат да се пријават во Заводот за вработување. Досегашната практика покажа дека голем дел од „доброволните“ откази се направени под притисок на сопствениците. Стручњаците велат дека, конечно, ќе се исправи неправдата кон тие луѓе, а, од друга страна, ќе се добие и пореална слика за бројот на невработени во земјава, која сега се очекува да се зголеми. - Работодавецот пред да ја затвори фирмата ни даде отказни решенија во кои стои дека доброволно сме ја напуштиле работата. Па шест месеци чекав за да можам да се пријавам во Заводот за вработување. Во тој период на лекар морав да плаќам приватно - вели Јадранка Апостолова, која била жртва на оваа одредба. Во слична ситуација се нашла и скопјанката Марија Поповска, која додека била на одмор, газдата и се јавил и и рекол дека мора да го напушти работното место, ама претходно да потпише спогодба дека заминува по своја волја. Во објаснувањето на судот се ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Преговарачите од земјите-членки на Европската унија не успеаја да постигнат договор во врска со буџетот за еврозоната за 2019 година до крајниот рок кој истече ...
сите 233 | | | веќе видена

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 55 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 241 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - И со свој отказ на листата на невработени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: