Пари - Државната каса попразна за 60 милиони евра

За 59 милиони евра се намалиле приходите во државната каса во мај, за разлика од минатиот месец. Иако во април приходите рапидно се зголемија, главно, поради дивидендата од телеком, сепак евидентно е дека состојбата во Буџетот не е ни најмалку розова. Дури и ако се исклучи дивидендата од телеком, приходите во Буџетот се намалени за 22 милиони евра. Само приливите од даноци и од придонеси, кои се најголем репер за состојбата во државата, се стопиле за десет милиони евра. Од 169,39 милиони евра собрани приходи во април по таа основа, до 30 мај истите се намалиле на 159,86 милиони евра. - Ова е доказ дека растот на економијата од 5,1 проценти во првиот квартал не е реален. Тие бројки покажуваат дека компаниите помалку плаќале данок на добивка, што е само мера за тоа како функционираат претпријатијата што очигледно остваруваат помало производство, плаќаат помалку плати и придонеси за вработените. Реален економски раст би било доколку имаме поголемо производство, извоз и вработувања што веднаш ќе се види во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Државната каса попразна за 60 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: