Пари - Државната каса попразна за 60 милиони евра

За 59 милиони евра се намалиле приходите во државната каса во мај, за разлика од минатиот месец. Иако во април приходите рапидно се зголемија, главно, поради дивидендата од телеком, сепак евидентно е дека состојбата во Буџетот не е ни најмалку розова. Дури и ако се исклучи дивидендата од телеком, приходите во Буџетот се намалени за 22 милиони евра. Само приливите од даноци и од придонеси, кои се најголем репер за состојбата во државата, се стопиле за десет милиони евра. Од 169,39 милиони евра собрани приходи во април по таа основа, до 30 мај истите се намалиле на 159,86 милиони евра. - Ова е доказ дека растот на економијата од 5,1 проценти во првиот квартал не е реален. Тие бројки покажуваат дека компаниите помалку плаќале данок на добивка, што е само мера за тоа како функционираат претпријатијата што очигледно остваруваат помало производство, плаќаат помалку плати и придонеси за вработените. Реален економски раст би било доколку имаме поголемо производство, извоз и вработувања што веднаш ќе се види во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 414 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за „Евроњуз“ изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ...
сите 177 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 129 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 321 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Државната каса попразна за 60 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: