Откриен нов вид на тарантула голема колку човечко лице

Научниците на северот од Шри Ланка откриле џиновска тарантула (poecilotheria rajaei) чиј распон на нозете достигнува повеќе од 20 сантиметри. Овој голем пајак е украсен со необични шарки и живее на дрва и припаѓа на семејството тигрести пајаци кои можат да се најдат во Индија и Шри Ланка. Нозете му се долги неверојатни 20 сантиметри, што е доволно за да го прекрие целотo лице на просечен возрасен човек.
| | веќе видена | слични

Ако се плашите од обични куќни пајаци, ве советуваме да не читате понатаму! Откриена е брза, огромна, отровна тарантула со големина на човечка глава. За некои, Poecilotheria rajaei, џиновската тарантула која неодамна беше откриена во Шри Ланка, е нешто што им причинува кошмари. Но за адвокатите кои го бранат дивиот свет, овој пајак може да претставува уште една причина за заштита: на огромниот пајак му се заканува уништување. „Овие пајаци се многу ретки“ – вели Ранил Нанајакара, ко-основач на Организацијата за биодиверзитет, едукација и истражување на Шри Ланка. „Тие претпочитуваат добро снабдени стари дрвја, но поради срушувањето на шумите нивниот број драстично се намалил бидејќи немаат каде да живеат и со што да се хранат“.
| | веќе видена | слични

Научниците во Шри Ланка неодамна откриле џиновска тарантула чиј распон на нозете е долг повеќе од 20 сантиметри. Пајакот го доби латинското име „Poecilotheria rajae“ во чест на полицаецот Мајкл Рајакумара Пурајаха, кој им бил водич на истражувачите во потрагата по чудовишната тарантула. Имено, истражувачите се сретнале со големиот пајак пред три години, но тогаш станувало збор за мртов примерок кој им бил донесен од страна на жителите на селото. Подготви: Љ.И.
| | веќе видена | слични

Во Шри Ланка откриен нов вид на голема тарантула, со распон на нозете повеќе од 20 сантиметри, доволно да покрие човечко лицеГолемиот пајак со невообичаени убави шари живее на дрво. И припаѓа на родот на тигрести пајаци, кои живеат во Индија и на Шри Ланка.Новиот вид на тарантула е наречена Поецилотхериа рајаеи, според локалниот полициски инспектор, кој им помогнал на научниците да се движат во непроодните предели на северна Шри Ланка.
| | веќе видена | слични

Останато

Во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со ...
сите 303 | | | веќе видена

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриен нов вид на тарантула голема колку човечко лице

Од:
До кого (е-маил):
Порака: