Ослободете се од стресот во пет чекори

Стресот е природна реакција на телото, но поради денешниот начин на живот, често го натрупуваме отколку што можеме да го отпуштиме. Додека некои стресни ситуации можеме да ги спречиме, така што ќе ги избегнеме, други е тешко да ги избегнеме, на пример, тие што ни се наметнуваат со работното опкружување. Без оглед на тоа, кој е вашиот извор на стрес, решето го со помош на овие совети што ќе ви ги напишаме денес. Прифатете ја ситуацијата Заглавивте во сообраќаен метеж и се е против вас? Обидете се да ги согледате работите рационално – ако во овој момент не можете да влијаете врз развојот на настаните, зошто дополнително да си отежнувате? Прифатете го тоа што не можете да го промените и приспособете се каква и да е ситуацијата. Тоа не значи дека помалку ви е грижа за тоа, туку овој начин на одалечување од проблемот ќе ве смири и ќе ве доведе во ситуација во која е поголема веројатноста за решавање на проблемот. Вежбајте Телесната активност е една од најефикасните сојузници. Уште додека вежбате, а особено по ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 60 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 60 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ослободете се од стресот во пет чекори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: