Гравирањето надгробни споменици - тешка физичка и емотивна работа

Љубомир Михајловски од Тетово е меѓу ретките луѓе кои во цела Македонија имаат невообичаена професија - уметник кој ги изработува ликовите на надгробните споменици кај починатите православни христијани. Освен тешката физичка работа која бара длабење на гранитни плочи со соодветен алат, потребна е и квалитетен уметнички израз. „Се работи за неколку фази, се вади слој од слој од самиот гранит да се дојде до самата слика. Значи прво се копира сликата со индиго. Се земаат главните црти и почнувам да работам со дијамантски игли, бидејќи само дијамантски игли го стружат гранитот. Како што се оди внатре во гранитот, гранитот доаѓа посветол, со тоа се прават и сенките. Физичката работа тука е во издржливоста, бидејќи најмалку 3-4 часа треба да се работи на самата плоча. Со тоа што рацете ти се горе, работиш, клекнуваш па стануваш. Тоа е физичката работа. Уметничката работа е до мајсторот, да го долови ликот, односно карактерот на самиот починат“, вели тој. Во оваа работа постои и емотивно оптоварување поради ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа слика брзо се рашири низ Интернетот и ги натера луѓето ширум целиот свет да гледаат долго во неа, обидувајќи се да влезат во малиот процент на оние што успеале да го најдат скриеното животно. Станува збор за илузија што е позната како „Тие можат да исчезнат“, направена од страна на познатиот артист од Русија, Илја Клеменчов. На прв поглед, оваа слика не изгледа ништо повеќе од црно бели брановидни линии. Но, сепак, во неа има скриено едно животно. Само мал процент луѓе успеале да го видат на прв поглед, додека пак скоро 99% од сите што се обиделе само напразно зјапале во неа. Уште помалку се и оние што можеле да забележат дека нешто се случува на сликата, но не можеле да идентификуваат за што станува збор. Ако сте меѓу ретките што го виделе животното јасно, тогаш ви честитаме! Ако едвај забележувате нешто, обидете се да ги опуштите очите за да ви се избистри сликата пред вас. Некои пак, ќе го видат животното ако подзамижат, или ако се оддалечат од екранот. Други успеале да доловат момент од сликата ...
| | веќе видена | слични

Девојка сакала да има убава тетоважа, но изгледало како само таа знае како би требала тетоважата да изгледа. Таа се обидела да ја нацрта, но не и успеало. Сликата на една тетоважа станала вирална, а мајстор што ја направил е прогласен за уметник кој чита човечки мисли и емоции, откако на социјалните мрежи се појавила идејната скица на ова “ремек дело”. Сиера Алексис имаше јасна идеја за својата нова тетоважа, но, многу ограничен талент за илустрација. Цртежот кој беше однесен во студиото за да покаже што сака изгледаше како цртеж на дете. И токму како што се случува со детските цртежи, некој ќе види глувче, некој човече, некој дрво, некој раширена раце и топче, фантазијата нема граници. Сиера се обидела да го објасни “она што уметникот сакаше да го каже”, а потоа можеше да се надева дека ќе разберат каква слика навистина сака на своето тело. Јасно е колку се изненадила кога ја видела неговата интерпретација. Кога ја ставила сликата на Твитер, нејзините следбеници биле подеднакво изненадени. Се испостави дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 168 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гравирањето надгробни споменици - тешка физичка и емотивна работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: